Gorąca kąpiel to nie tylko wspaniały sposób na odprężenie, ale również świetna okazja by przeprowadzić detoks skóry. Doskonale sprawdzi się to zwłaszcza późną jesienią i zimą, gdy panuje chłód, jest mało światła, niewiele okazji do ruchu, organizm gromadzi więcej toksyn, a naskórek staje się zmęczony i poszarzały. W takim przypadku warto oczywiście stosować odpowiednią dietę, wzbogaconą o suplementy i witaminy, która zregeneruje i oczyści organizm od środka. Zalegających w skórze zanieczyszczeń, pozostałości po kofeinie, alkoholu, nikotynie czy lekach można się również pozbyć poprzez przygotowanie domowego spa — kąpieli z dodatkiem aromatycznych, detoksykujących składników.
Przygotowując tego typu rytuał, postaw na naturalne, w niewielkim stopniu przetworzone produkty. Żeby je zdobyć nie musisz wyprawiać się do sklepów zielarskich, bowiem wiele z nich możesz znaleźć w swojej kuchni. Sól, imbir czy soda oczyszczona to preparaty o wspaniałym działaniu oczyszczającym, które możesz dowolnie komponować w taki sposób, aby uzyskać kąpiel najbardziej odpowiadającą twoim gustom. Nie przejmuj się, jeśli akurat nie masz któregoś z komponentów — możesz go spokojnie pominąć lub zastąpić czymś innym. Jedynym składnikiem, który koniecznie powinien znaleźć się w mieszankach jest sól — Epsom lub ewentualnie himalajska — obie stanowią bowiem podstawę oczyszczania naskórka.
Poniżej prezentujemy trzy przepisy na oczyszczające domowe Spa. Napełnij wannę gorącą wodą, zapal świece i rozpocznij aromatyczny relaks. W zasięgu ręki przygotuj szklankę czegoś do picia, może być to sok, herbata lub woda — ważne jest aby zarówno przed, po, jak i w trakcie kąpieli nawadniać organizm od wewnątrz.
1Dotyk soli
Składniki:
¼ szklanki soli morskiej lub różowej soli himalajskiej
¼ szklanki soli Epsom
¼ szklanki sody oczyszczonej
⅓ szklanki octu jabłkowego
kilka kropli ulubionego olejku eterycznego
Przygotowanie:
Do miseczki nalej ciepłej wody i wsyp do niej wszystkie składniki. Wymieszaj dokładnie, po czym wlej do wanny wypełnionej gorącą wodą. Zanurz się w kąpieli na 30 minut — po jej zakończeniu nie bierz prysznica, by nie spłukać ze skóry dobroczynnej solanki.
Sól Epsom swą nazwę zawdzięcza miastu w Anglii, gdzie niegdyś odparowywano sól z wody źródlanej. Zawiera znaczne ilości siarki i magnezu, a jej pH jest obojętne dla ludzkiej skóry. Ma właściwości uspokajające i zmniejszające napięcie. Zmiękcza i złuszcza naskórek, wspomaga gojenie się ran i stanów zapalnych, łagodzi obrzęki oraz choroby skórne. Koi bóle kości, stawów i mięśni, pomaga pozbyć się z organizmu toksyn. Sól morska poprawia krążenie i metabolizm, a zawarty w niej ogrom składników mineralnych błyskawicznie czyści skórę, zwiększa jej elastyczność i napięcie. Sól himalajska, charakteryzująca się jasnoróżowym kolorem, redukuje cellulit, ujędrnia, odmładza i leczy podrażnienia. Zawarte w niej substancje mineralne również pomagają oczyszczać organizm.
Soda, choć może wydawać się niekonwencjonalnym składnikiem kosmetyku, świetnie sprawdzi się w zmiękczaniu skóry. Odświeży ją, złuszczy, ale dzięki neutralnemu pH nie podrażni — wręcz przeciwnie, ukoi podrażnienia, ból, swędzenie, odkazi i zapobiegnie tworzeniu się stanów zapalnych. Ocet jabłkowy również pomaga w leczeniu dolegliwości skórnych, działa przeciwalergicznie, antyseptycznie oraz kojąco w przypadku stłuczeń i obrzęków.
2Upalny imbir
Składniki:
¼ szklanki świeżo posiekanego imbiru
¼ szklanki sody oczyszczonej
2 szklanki soli Epsom
1 łyżka stołowa świeżo wyciśniętego soku z cytryny
Przygotowanie:
Kawałek świeżego imbiru drobno posiekaj lub ewentualnie zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Opcjonalnie możesz użyć imbiru sproszkowanego. Przełóż go do miseczki, dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Gdy wszystkie komponenty już się połączą, wsyp mieszankę do wanny z gorącą wodą. Zanurz się w kąpieli na 30 minut. Spowoduje ona, że staniesz się senna, wobec tego najlepiej przygotuj ją wieczorem, tak aby móc iść zaraz spać.
Imbir ma silne właściwości rozgrzewające, pobudza krążenie i przemianę materii. Ma działanie ujędrniające, bakteriobójcze oraz wygładzające. Pomoże zredukować cellulit, złagodzi zmiany skórne i zniweluje blizny. Cytryna z kolei działa rozjaśniająco, tonizująco, matująco, a także złuszczająco i wygładzająco. Zawarte w niej olejki eteryczne mają właściwości odprężające oraz uspokajające.
Gorąca kąpiel z dodatkiem imbiru spowoduje zwiększenie wydzielania potu. Będziesz czuć się jak w saunie, ale taki jest właśnie cel zabiegu detoksykującego — wraz z potem twój organizm pozbędzie się zalegających w nim zanieczyszczeń.
3Cytrusowe orzeźwienie
Składniki:
1 duża pomarańcza
1 szklanka soli Epsom
2 torebki zielonej herbaty
Przygotowanie:
Przekrój pomarańczę na pół i z obu połówek wyciśnij sok. W miseczce dokładnie wymieszaj sok z solą Epsom, w taki sposób aby sól całkowicie go wchłonęła i była jedynie wilgotna. Jeśli soku będzie zbyt dużo, po prostu dosyp więcej soli. Do mieszanki dodaj zawartość dwóch torebek zielonej herbaty i ponownie dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną sól możesz przesypać do szklanego słoika i dodawać do kąpieli, gdy tylko będziesz mieć na to ochotę. Pamiętaj, aby kosmetyk przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.
Mieszanka ta mieć będzie intensywny cytrusowo-herbaciany zapach, bardzo orzeźwiający i energetyzujący. Zielona herbata jest wspaniałym antyoksydantem tzn. zwalcza powstawanie w organizmie wolnych rodników, niszczących i osłabiających skórę. Ma również działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i nawilżające. Sok z pomarańczy wykazuje podobne właściwości — zawarte w nim witaminy C oraz z grupy B, nawilżają i odżywiają skórę, a olejki eteryczne działają antyseptycznie i łagodząco. Poprawiają również samopoczucie, relaksują i wpływają antydepresyjnie.
Zanurz się w kąpieli na 30 minut. Po jej zakończeniu możesz wziąć chłodny prysznic, aby dodatkowo się orzeźwić, spłukać złuszczony naskórek i zamknąć pory.