foto: 5 second Studio/shutterstock.com

Z pewnością masz w swojej kolekcji przynajmniej kilka (a może nawet dużo więcej?) lakierów do paznokci. Jeśli aktualnie nie robisz manicuru, za pewne stoją nieużywane. No bo co innego można z nimi robić? Okazuje się, że lakiery mają całe mnóstwo praktycznych zastosowań i bynajmniej nie służą tylko do malowania paznokci! Zobacz, jak wykorzystać je do zdobień i drobnych napraw w awaryjnych sytuacjach!

1Jeśli wciąż mylisz klucze…

Masz kilka kluczy, które wyglądają zupełnie tak samo? Jeśli wciąż je mylisz i musisz podjąć kilka prób, zanim znajdziesz właściwy, możesz ułatwić sobie życie i oznaczyć je za pomocą kolorowych lakierów. Pomaluj na różne kolory płaską część klucza (nie tą, którą wkładasz do zamka!). Możesz również za pomocą lakierów namalować na kluczach literki lub nawet kolorowe znaczki, które dodatkowo je ozdobią (np. klucz z sercem do domu).

2Szybki ratunek dla rajstop

foto: Arturs Budkevics/shutterstock.com

Poszło Ci “oczko” w rajstopach? Jeśli masz pod ręką bezbarwny lakier, sytuacja jest jeszcze do uratowania! Wystarczy, że “złapiesz” oczko i zamalujesz je lakierem, zanim w rajstopach zrobi się większa dziura. W ten sposób zabezpieczysz rajstopy przed gorszą katastrofą. Lakier jest przy tym dyskretny – z pewnością nikt nie zauważy Twojej “naprawy”.

3Odświeżanie taniej biżuterii

foto: BW Folsom/shutterstock.com

Masz sztuczną biżuterię, która pod wpływem ciepła zostawia brzydkie ślady na skórze? Niektóre ozdoby z tańszych i mniej szlachetnych metali w kontakcie z ciepłem i wilgocią skóry mogą tracić kolor, ciemnieć czy nawet robić się… lekko zielonkawe. Takie ozdoby nie tylko brzydko wyglądają, ale również mogą odbarwiać skórę. Aby tego uniknąć, zabezpiecz ich powierzchnię bezbarwnym lakierem. Ten trick zwłaszcza sprawdzi się przy pierścionkach czy bransoletkach, ponieważ ze wszystkich ozdób to właśnie one są najbliżej skóry. Kolorowe lakiery mogą również przydać się do odświeżenia emaliowanej biżuterii, która straciła kolory. Wystarczy, że odświeżysz jej oczka i paciorki lakierami w odpowiednich odcieniach, a będzie wyglądać jak nowa!

4Naprawa uszkodzonej sznurówki

foto: DenisFilm/shutterstock.com

Sznurówka w butach straciła swoją laminowaną końcówkę? Ten niewielki uszczerbek może sprawić, że wiązanie butów jest nie lada wyczynem. Nie musisz od razu wymieniać sznurówek! Wystarczy, że pomalujesz końcówkę grubą warstwą lakieru (bezbarwnego lub w kolorze dopasowanym do odcienia sznurówki). W ten sposób utwardzisz końcówkę i wiązanie obuwia będzie przebiegało bez trudu.

5Do nawlekania nici

foto: g-stockstudio/shutterstock.com

Tu sprawa jest niemal identyczna jak w przypadku sznurówki: jeśli masz trudności z nawleczeniem igły, to prawdopodobnie dlatego, że miękka nić rozwarstwia się i nie sposób przewlec ją przez ucho igły. Tu również sprawdzi się bezbarwny lakier. Od razu lepiej!

6Drobne poprawki na odpryskującej emalii

foto: Stephanie Frey/shutterstock.com

Jeśli masz w domu metalowe przedmioty, na których emalia porysowała się lub zaczęła odpryskiwać, po prostu przeprowadź drobną renowację tych rzeczy przy użyciu lakierów. W ten sposób odświeżysz wygląd metalowych puszek i pojemników na drobiazgi, doniczek i innych przedmiotów codziennego użytku.

7Etykiety i daty ważności

foto: shutterstock.com

Masz w domu kosmetyki lub lekarstwa, na których starły się etykiety i utrudnia Ci to identyfikację potrzebnych specyfików? A może na Twoich makijażowych kosmetykach starły się daty ważności i masz wątpliwości, czy dana rzecz nadaje się jeszcze do użytku. Tu również mogą przydać się lakiery. Za pomocą bezbarwnego zabezpieczysz etykiety i zawarte na nich daty ważności przed zniszczeniem. Uwaga! W przypadku większości kosmetyków kolorowych istota jest nie tyle miesięczna data ważności, co raczej czas, jaki upłynął od pierwszego otwarcia i użycia kosmetyku (na opakowaniach znajdziesz zwykle oznaczenie literką “M” i liczbę miesięcy – oznacza ona właśnie trwałość produktu licząc od pierwszego użycia). Zwykle oczywiście nie zapamiętujemy, kiedy po raz pierwszy używałyśmy danego produktu. Dobrym pomysłem jest więc zapisywanie na opakowaniach daty pierwszego użycia (również za pomocą lakieru) – dzięki temu łatwo określisz, czy dawno nieużywany produkt nadaje się jeszcze do użycia, czy już nie.

8Nowy kolor guzików i śrubek

foto: Patricia Chumillas/shutterstock.com

Emaliowane guziki przy koszulach lub marynarkach często ścierają się już po kilku praniach i niestety brzydko wyglądają. Aby tego uniknąć, zabezpiecz je lakierem bezbarwnym. Podobnie można postąpić również z wystającymi z mebli lub sprzętów domowych śrubkami, które z czasem mogą rdzewieć lub przebarwiać się. Co więcej, możesz odświeżyć nieco wygląd mebla, malując śrubki na różne kolory! Mały detal, który robi wrażenie.

9Korekta drobnych rys na butach i galanterii

foto: I am Kulz/shutterstock.com

Lakierami możesz reperować nie tylko przedmioty metalowe, ale również skórzane, np. obuwie, torebkę, portfel itp. Jeśli pojawiły się na nich pęknięcia i otarcia, a skóra zaczyna się łuszczyć – możesz również zabezpieczyć te miejsca bezbarwnym lakierem. Zapobiegnie to dalszemu łuszczeniu się i w konsekwencji przedłuży nieco trwałość i dobry wygląd przedmiotu.

10Pomysłowe dekoracje

Kolorowe lakiery to również świetny patent na ozdabianie różnych przedmiotów! Znudziły Ci się “zwykłe” szklanki, które masz w kuchni? A może chcesz dać nowe życie słoikom do przechowywania różnych przedmiotów, przypraw lub… pędzli do makijażu? Namaluj na nich wzorki, szlaczki, kwiaty lub po prostu deszcz kolorowych kropek! Z pewnością będą wyglądać interesująco i nowocześnie. W ten sposób możesz ozdobić nie tylko różnego rodzaju pojemniki, ale również np. ramki na zdjęcia, bibeloty, kubki i wiele innych rzeczy. Do dzieła!Z wykształcenia filolog, uwielbia pisać o tym co ją interesuje. Zabiegana, stale robiąca kilka rzeczy jednocześnie i bałagan, gdziekolwiek się pojawia. Na co dzień pasjonatka nowinek beauty. Lubi testować nowości, zwłaszcza te do makijażu. Ekspertka od szminek, w torebce zawsze ma ich przynajmniej kilka.

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe porady. Drobne odpryski na butach od dawna sobie poprawiam lakierami, klucze też, ale nie takie ładne wzorki jak na zdjęciu, raczej jeden kolor. Ostatnio nawet coś przy rowerze pomalowałam na czarno lakierem.

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here