Matowe paznokcie to ostatnimi czasy jeden z najmodniejszych trendów. Jednak lakiery o takim wykończeniu są dość trudno dostępne i nierzadko drogie. Nie martw się — jeśli nie masz czasu i ochoty na przekopywanie drogerii i sklepów internetowych w poszukiwaniu odpowiedniej emalii, zawsze możesz wykorzystać jeden z domowych sposobów matowienia paznokci. Poniżej prezentujemy 5 naszych propozycji.

1Para wodna

Najszybszy i najskuteczniejszy sposób na zmatowienie lakieru — wymaga jedynie garnka z zagotowaną wodą. Pomaluj paznokcie w zwykły sposób i zanim lakier wyschnie, po kolei przytrzymaj każdy palec w intensywnie unoszącej się parze. Upewnij się, że podziałała ona na cały paznokieć, od brzegu do brzegu i poczekaj aż lakier wyschnie. Tym sposobem zniwelujesz jego połysk, a efekt, który uzyskasz będzie wyjątkowo trwały.

2Soda / skrobia / sól

Drugi sposób matowienia lakiery wymaga sięgnięcia do kuchennych szafek. Potrzebne będą sypkie, drobnoziarniste produkty, takie jak mąka, soda oczyszczona czy sól. Sposób ich zastosowania będzie podobny, ale niewielkie różnice pojawią się w finalnych rezultatach.

Na talerz nasyp niewielką ilość wybranego produktu. Pomaluj paznokcie i nim emalia zupełnie stwardnieje, po kolei zanurz je z przygotowanym preparacie. Soda i skrobia pomogą w uzyskaniu efektu delikatnego, równomiernego zmatowienia, podobnego do tego, jaki można stworzyć przy pomocy pary wodnej. Gdy już upewnisz się, że wybrany proszek dokładnie przylgnął do emalii, weź w dłoń niewielki pędzelek i za jego pomocą delikatnie dociśnij pyłek do płytki paznokcia, ścierając jednocześnie jego nadmiar.

Zamiast obtaczać paznokcie w proszku, możesz wypróbować alternatywny sposób nakładania pyłku. Na spodeczek wylej odrobinę zwykłego top coatu, dosyp do niego trochę mąki i delikatnie wymieszaj — mieszanka powinna być mlecznego koloru i nie zawierać grudek. Gdy preparat będzie gotowy, po prostu pociągnij nim pomalowane lakierem paznokcie.

Z kolei sól pomoże ci uzyskać rezultat podobny do nałożenia na paznokcie lakieru piaskowego. Przyczepione do płytki paznokcia kryształki utworzą chropowatą, lekko szklistą powierzchnię. Podobnie jak w przypadku proszków, tu również używamy pędzelka by docisnąć drobinki. Na zakończenie pociągamy paznokcie top coatem, by zabezpieczyć przyklejoną do lakieru sól przed odpadnięciem lub rozpuszczeniem.

3Zmywacz do paznokci

Bardzo łatwy, szybki i trwały sposób na zmatowienie lakieru. Pomaluj paznokcie i poczekaj aż emalia dobrze wyschnie. Następnie nasącz odrobiną zmywacza papierowy ręcznik lub chusteczkę i ostrożnie przyłóż do paznokcia. Lekko dociśnij pilnując, aby papier przylegał do płytki równomiernie. Zdejmij po chwili, uważając by nie uszkodzić lakieru.

4Tkanina

Zapewne każdej kobiecie zdarzyło się kiedyś, że po pomalowaniu paznokci, zbyt szybko dotknęła nimi jakiejś tkaniny, a na miękkim lakierze odcisnęły się niechciane wzorki. A gdyby tak wykorzystać ten irytujący mechanizm i za jego pomocą zmatowić lakier?

Wszystko czego potrzeba, to kawałek materiału o drobnym splocie, choć wszystko oczywiście zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Z całą pewnością powinnaś unikać wełny, moheru i innych tkanin posiadających włoski — jeśli przykleją się one do emalii, efekt nie będzie wyglądał zbyt schludnie.

Pomaluj paznokcie lakierem i poczekaj aż nieco wyschnie, ale nie będzie zupełnie twardy. Ostrożnie i równomiernie przyłóż materiał do płytki paznokcia i delikatnie dociśnij, uważając by nie rozmazać i nie zarysować emalii.

5Pilniczek do paznokci

Jeśli zależy ci na trwałym zmatowieniu lakieru, możesz delikatnie spiłować jego wierzchnią warstwę polerką do paznokci. Musisz jednak wykonać to bardzo ostrożnie, upewniwszy się wcześniej, że lakier jest suchy i twardy. Uważaj też, żeby nie uszkodzić samego paznokcia.

Studentka kosmetologii. Paznokciowa maniaczka - codziennie przegląda dziesiątki zdjęć z inspiracjami, a jej dłonie zawsze wyglądają perfekcyjnie. Jej ulubiona pora roku, to lato, wtedy każdą wolną chwilę spędza na świeżym powietrzu jeżdżąc rowerem lub spacerując.

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here