Kupujesz odżywki i lakiery dobrych firm. Poświęcasz czas i energię, by nadać pazurkom wymarzony kształt i kolor. Mimo to Twój manicure nie wygląda, jak ten z reklamy? Uwaga! Te błędy przynajmniej od czasu do czasu popełnia większość z nas. Zobacz, co poważnie szkodzi Twoim paznokciom!

Wydaje Ci się, że wiesz, jak dbać o pazurki? I oczywiście zdajesz sobie sprawę, że podstawą eleganckiego manicuru jest odpowiednia pielęgnacja i zadbane paznokcie. Teoretycznie każda z nas dobrze o tym wie. Ale statystycznie 90% kobiet popełnia w swoim manicurze przynajmniej jeden z tych błędów. A rekordzistki robią ich przynajmniej kilka. Niektóre błędy są “niegroźne” – w najgorszym razie Twój manicure będzie niedokładny, a to jeszcze można poprawić. Jednak poważniejsze grzeszki wobec paznokci mogą skutkować ich trwałym uszkodzeniem. Jeśli będą się powtarzać, zniszczymy paznokcie do tego stopnia, że domowa regeneracja może nie wystarczyć. Błędy wynikają z pośpiechu, niedbalstwa, a czasem także niewiedzy. My podpowiadamy, czego unikać.

1Kolor na co dzień, pielęgnacja od święta

Nosisz paznokcie stale pomalowane kolorowym lakierem. Zmywasz jeden kolor i od razu nakładasz inny. Nawet jeśli paznokcie są suche, pożółkłe, rozdwajają się, albo mają przebarwienia po poprzednim lakierze, niczym niezrażona zamalowujesz te niedoskonałości kolejną warstwą kosmetyku. W międzyczasie zapominasz o kremie do rąk, olejku do skórek, odżywce, która nawilży i wzmocni Twoje paznokcie. Regularna pielęgnacja jest bardzo ważna! Nie odkładaj jej na potem. To prawie tak, jakbyś robiła wymyślne fryzury na nieumytych włosach. Poza tym długotrwałe malowanie paznokci, których nie odżywiamy, skończy się znacznym pogorszeniem ich kondycji. A lakier na paznokciach łamliwych czy rozdwajających się i tak nie będzie wyglądał dobrze.

2Nie dajesz paznokciom odpocząć

Patrz punkt pierwszy. Pomiędzy okresami, w których mamy lakier na paznokciach, dobrze jest zrobić przynajmniej dzień przerwy i poświęcić ten czas na regenerację. Można zastosować np. regenerującą maskę do dłoni, która przy okazji nawilży i odżywi paznokcie. Jeśli regularnie robisz sobie manicure hybrydowy albo żelowy, czas od zdjęcia jednych hybryd do założenia kolejnych powinien wynosić co najmniej kilka dni. W przeciwnym razie pracujesz na to, aby w krótkim czasie nieodwracalnie zniszczyć swoje paznokcie.

3Obgryzasz!!!

Ten punkt nie wymaga tłumaczenia. Jeżeli z dzieciństwa został Ci ten nieelegancki nawyk, mamy dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że nie tylko Ty masz ten problem. Zła: to bardzo szybka droga do trwałego uszkodzenia płytki paznokcia. Jak najszybciej zajmij swoje ręce czymś innym!

4Piłujesz w niewłaściwy sposób

Większość z nas piłuje paznokcie poziomym ruchem od prawej do lewej. Tymczasem takie piłowanie wzmaga rozdwajanie się płytek paznokcia. Zaskoczona? Prawidłowo powinno się piłować ruchem tylko w jedną stronę (np. tylko w prawo). Bardziej czasochłonne, ale w konsekwencji się opłaca. A jeśli masz problem z rozdwajającymi się pazurkami, wymień tradycyjny, papierowy pilniczek na szklany. Piłuje dokładniej i ogranicza rozdwajanie.

5Zapominasz o lakierze bazowym…

Lakier bazowy stanowi zabezpieczenie dla paznokcia. Często ma właściwości minimalnie nawilżające, dzięki czemu lakier nie wysusza płytki paznokcia. Stanowi też rodzaj “zapory”, aby silne pigmenty nie powodowały przebarwień. Jeśli więc pomijasz bazę, działasz na szkodę swoich pazurków.

6…albo nakładasz bazę byle jak

Wiadomo, że lakier starasz się nałożyć jak najstaranniej, bo wszelkie niedociągnięcia od razu będą rzucać się w oczy. Ale lakier bazowy to już co innego. Jest przezroczysty, więc często nakładasz go byle jak. Tymczasem większość lakierów tego typu ma tendencję do minimalnego kurczenia się podczas wysychania. Jeśli więc nałożymy go niestaranie, jego faktura może być minimalnie nierówna. O ile na przezroczystej bazie nie widać tego gołym okiem, o tyle już po nałożeniu kolorowego lakieru nierówności staną się widoczne i nasz manicure nie będzie wyglądał idealnie.

7Dmuchasz, żeby szybciej wyschło

Albo wkładasz paznokcie pod strumień zimnej wody. To tylko pozorne sposoby na ekspresowe wysuszenie lakieru. W rzeczywistości prawie wcale nie przyspieszają procesu wysychania. Jedyny efekt, jaki możesz uzyskać to pęcherzyki powietrza, które dostaną się pod lakier, nierówności na płytce paznokcia i mniejszą trwałość lakieru. Zamiast więc dmuchać i chuchać, zaopatrz się w preparat przyspieszający wysuszanie (np. w postaci mgiełki lub kropelek).

8Nie utrwalasz końcówek

Końcówki paznokci są szczególnie narażone na odpryskiwanie lakieru. Aby manicure dłużej się trzymał w dobrym stanie, powinnaś zabezpieczyć je dwoma warstwami lakieru nawierzchniowego. Masz szansę przedłużyć jego nienaganny wygląd i dodatkowo zabezpieczyć końcówki przed mikrouszkodzeniami.

9Nie robisz przerw pomiędzy warstwami lakieru

Jeśli nakładasz warstwy jedna po drugiej, paznokcie o wiele gorzej schną. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że lakier ulegnie uszkodzeniu, nawet jeśli wygląda już na pozornie wyschnięty. Pomiędzy kolejnymi warstwami powinnaś także zastosować top coat, który zapobiega nadmiernemu przesuszaniu się paznokci.

10Odrywasz hybrydy, obskubujesz lakier

To chyba nie wymaga komentarza. Już na samą myśl przechodzą nam ciarki po plecach. A jednak wiele z nas tak robi :(. Po takim “zabiegu” nasze paznokcie wyglądają po prostu fatalnie. Nie trzeba też nikogo przekonywać, że grozi to sporymi uszkodzeniami płytki paznokcia. Odrywanie hybryd może zakończyć się ubytkami w płytce, nierównościami i bruzdami, których bardzo trudno się pozbyć. Wszelakich lakierów i ozdób nie wolno usuwać w inny sposób, niż tylko przy pomocy zmywacza.

Z wykształcenia filolog, uwielbia pisać o tym co ją interesuje. Zabiegana, stale robiąca kilka rzeczy jednocześnie i bałagan, gdziekolwiek się pojawia. Na co dzień pasjonatka nowinek beauty. Lubi testować nowości, zwłaszcza te do makijażu. Ekspertka od szminek, w torebce zawsze ma ich przynajmniej kilka.

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here