Wysokiej jakości pędzle do makijażu nie należą do rzeczy najtańszych, ale mogą być inwestycją nawet na lata. Pod warunkiem, że wybierzesz te najlepsze oraz że… wiesz, jak prawidłowo się z nimi obchodzić. Niewłaściwe dbanie o pędzle sprawia, że bardzo szybko się odkształcają i tracą swoje właściwości, a ich używanie może być wręcz szkodliwe dla skóry!

Od wyboru dobrego i trwałego pędzla zależy bardzo wiele w Twoim codziennym makijażu. Pędzel to narzędzie Twojej twórczej pracy – może usprawnić malowanie i sprawić, że makijaż staje się zabawą i eksperymentem. Wysokiej jakości pędzel z dobrego włosia może służyć Ci nawet przez 5 lat. Aby tak było, musisz jednak wiedzieć, jak prawidłowo się nim opiekować :).

1Regularne mycie to podstawa

Pewnie nieraz słyszałaś, że pędzle powinno się myć po każdym użyciu. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że to nadgorliwość – nie ma w tym cienia przesady. We włosiu pędzli gromadzą się nie tylko resztki kosmetyków, ale również kurz, bakterie i resztki sebum, które “zbierasz” z twarzy podczas nakładania makijażu. Miękkie, wilgotne włosie to idealne środowisko dla namnażania się bakterii (niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza pędzli do nakładania kosmetyków mokrych – podkładów, pomadek itp.). Przy kolejnych użyciach brudnego pędzla przenosisz na twarz mieszankę wybuchową, która może stać się źródłem wyprysków i stanów zapalnych na skórze. Dlatego nigdy nie używaj ponownie brudnego pędzla, zwłaszcza z zaschniętą warstwą kosmetyku. Ta sama zasada tyczy się również gąbek i beauty blenderów. Jeżeli już absolutnie nie masz czasu myć pędzli po każdym użyciu, postaraj się robić to co 2-3 dni (to absolutne minimum, jeśli nie masz wrażliwej skóry). Rozwiązaniem dla leniwych jest też specjalny spray do dezynfekcji, którym możesz spryskać pędzle po każdym użyciu – kupisz go w dobrych drogeriach i profesjonalnych sklepach kosmetycznych.

2W czym je myć?

Na dobrą sprawę istnieje bardzo wiele środków, które z powodzeniem nadają się do mycia pędzli. Możesz oczywiście kupić profesjonalny płyn do dezynfekcji, ale równie dobre (a o wiele tańsze!) będą:

  • woda z mydłem, najlepiej delikatnym, szarym itp. (raczej do pędzli syntetycznych – w przypadku naturalnych mydło może wysuszać włosie)
  • delikatny szampon do włosów dla dzieci
  • płyn micelarny
  • antybakteryjny żel do mycia twarzy
  • olejek pod prysznic (np. z Nivea albo Isana)
  • olej kokosowy (do usuwania zabrudzeń, np. z podkładu), a następnie płyn micelarny

3Nie wyciskaj!

Delikatne włosie pędzli nie znosi wyciskania, wykręcania, tarmoszenia czy wycierania w ręcznik. Jedyne, co możesz zrobić, to odsączyć nadmiar wody dociskając do włosia kawałek ręcznika papierowego lub chusteczki higieniczne. Ale nie wyżymaj przy tym włosia i nie ściskaj go we wszystkie strony, bo możesz bardzo łatwo je odkształcić lub nawet powyrywać, albo sprawić, że zacznie wypadać. Obchodź się z włosiem delikatnie, jeśli chcesz, by pędzel długo Ci służył.

4Swobodne suszenie

Po umyciu pozwól pędzlom swobodnie wyschnąć i nie stawiaj ich w pobliżu źródła ciepła (kaloryfera) – jego nadmiar może odkształcić włosie lub sprawić, że stanie się sztywne, kruche itp. Z tego samego powodu zabronione jest suszenie pędzli suszarką do włosów. Nie kładź ich także podczas suszenia pionowo, gdyż niestety spływająca z włosia woda może gromadzić się w skuwce i rozklejać ją, a nawet spowodować gnicie pędzla (jeśli trzon jest drewniany). Są to oczywiście przypadki ekstremalne, ale im częściej to robisz, tym bardziej stają się prawdopodobne. Prawidłowa pozycja do suszenia to pozycja pozioma – najlepiej, gdy włosie wystaje poza blat stołu. Jeśli masz odpowiedni stojak do suszenia, możesz także ułożyć pędzel włosiem w dół.

5Tajemnice przechowywania

Prawidłowe przechowywanie pędzli wzbudza wiele pytań i kontrowersji. Aby długo zachowały swoją trwałość, pamiętaj, by przechowywać je z dala od źródeł ciepła i wilgoci (nie przy kaloryferze i nie w wilgotnej łazience!). Powinny być również chronione przed kurzem (nie swobodnie stojące w kubku) i przed odkształceniem (nie upchnięte do ciasnej kosmetyczki). Dobrym pomysłem może okazać się specjalny stojak lub etui z przegródkami i dodatkowym zabezpieczeniem chroniącym włosie.

6Lepiej nie pożyczaj

Pędzle należą do rzeczy osobistych i nie należy pożyczać ich drugiej osobie, ani korzystać z cudzych. Możemy w ten sposób nie tylko podrażnić skórę (przenosząc na nią “cudze” bakterie), ale również nabawić się poważniejszych problemów dermatologicznych. Korzystaj tylko ze swoich pędzli. Ewentualnym warunkiem pożyczenia powinna być dokładna dezynfekcja przed i po użyciu (przy pomocy środka antybakteryjnego lub alkoholu).

7Magiczne akcesoria

Jeśli zależy Ci, by pędzle szczególnie długo zachowały swoje właściwości, zainwestuj w specjalne akcesoria do ich mycia i suszenia. Szczególnie dobrze sprawdzi się gumowa tarka do mycia, która w bezpieczny sposób pomaga pozbyć się resztek kosmetyków z wnętrza pędzla. Podczas suszenia warto zastosować wykonane z siateczki osłonki na włosie, które zapobiegają odkształceniom.

Zobacz, jak tarka do mycia pędzli sprawdza się u Youtuberek:

Z wykształcenia filolog, uwielbia pisać o tym co ją interesuje. Zabiegana, stale robiąca kilka rzeczy jednocześnie i bałagan, gdziekolwiek się pojawia. Na co dzień pasjonatka nowinek beauty. Lubi testować nowości, zwłaszcza te do makijażu. Ekspertka od szminek, w torebce zawsze ma ich przynajmniej kilka.

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here