Kiedy myślisz o pielęgnacji olejami, w pierwszym momencie do głowy przychodzi Ci kokosowy, arganowy albo zwykła oliwa z oliwek? Istnieje całe mnóstwo innych naturalnych olejów, których zastosowanie w kosmetyce jest nieprzecenione. Mało które substancje działają na naszą skórę równie odżywczo i dobroczynnie. Jeśli do tej pory nie doceniałaś mocy olejów, uważaj: lektura tego artykułu może odmienić Twoje nawyki pielęgnacyjne o 180 stopni!
Czy wiesz, że pozyskiwane z roślin naturalne oleje należą do najstarszych kosmetyków świata? Walory oliwy z oliwek doceniali już starożytni. W czasach antycznych kojarzona była z wiedzą i bogactwem (być może stąd wciąż spotykane powiedzenie “mieć olej w głowie”). Już sam Homer określał ją mianem “płynnego złota”. Nasi przodkowie się nie mylili. Oliwa (oraz inne naturalne oleje, które człowiek stopniowo nauczył się pozyskiwać) jest niezwykle bogata w cenne składniki odżywcze: zawiera całe mnóstwo przeciwutleniaczy (a więc działa antynowotworowo), flawonoidów (wzmacnia odporność) i cennych dla skóry i włosów witamin (między innymi A, D, K i E – “witaminę młodości”), a także nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz mikroelementów.
Warto je stosować, gdyż mają wielorakie, dobroczynne skutki pielęgnacyjne: głęboko nawilżają i dbają o utrzymanie odpowiedniego poziomu wody, nawet w głębszych warstwach naskórka, ujędrniają, wygładzają i uelastyczniają skórę, napinają ją, wzmacniają, spowalniają procesy starzenia, łagodzą podrażnienia, regenerują, stymulują naskórek do odnowy i tworzą barierę ochronną przeciw szkodliwym czynnikom ze środowiska zewnętrznego. A przy tym są zupełnie naturalne, nie zawierają konserwantów i dodatków chemicznych, raczej nie wywołują podrażnień, nie uczulają. I chyba żaden inny kosmetyk nie daje takiego pola do popisu dla naszej pomysłowości, jeśli chodzi o ilość zastosowań. Jeśli jesteśmy kreatywne, dla samego oleju kokosowego możemy znaleźć nawet kilkadziesiąt rozmaitych zastosowań. A przecież na kokosowym świat się nie kończy! 🙂
Oleje możemy kupić w różnej formie, postaci i konsystencji. Warto znać podział na:
- oleje suche (schnące) – szybko się wchłaniają, nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze;
- oleje półsuche – wchłaniają się nieco wolniej i nawet po wchłonięciu pozostawiają tłusty film na powierzchni skóry;
- oleje tłuste (nieschnące) – nie wchłaniają się w ogóle, pozostawiają wyraźną, tłustą warstwę.
1Nie tylko kokosowy!

W drogeriach, w sieci oraz sklepach z produktami ekologicznymi znajdziesz ogromny wybór olejów. Mają różne właściwości i świetnie radzą sobie z rozmaitymi problemami. Jesteśmy przekonane, że większości z nich jeszcze nie próbowałaś. Stanowią też bardzo częsty dodatek gotowych kosmetyków drogeryjnych, warto więc poznać ich właściwości. Oto najpopularniejsze:
Oliwa z oliwek – nawilża, natłuszcza i regeneruje. Świetnie łagodzi podrażnienia, również np. po oparzeniach słonecznych. Polecana do pielęgnacji paznokci, suchych skórek, zniszczonych końcówek włosów. Ze względu na to, iż nie ma zdolności wiązania wody w skórze, w długotrwałym stosowaniu może lekko przesuszać – polecana jest zwłaszcza do pielęgnacji cery młodej.
Jojoba – to esencja młodości! Dzięki dużej zawartości witaminy E pomaga uelastyczniać skórę, wspiera procesy jej regeneracji, napina i przeciwdziała zmarszczkom. Spotkasz go w kremach do twarzy, maseczkach i preparatach do włosów. Wykazuje także właściwości lecznicze i łagodzące w problemach skórnych. Nadaje się zwłaszcza do cery dojrzałej, lecz także suchej i podrażnionej. Należy do płynnych wosków, a więc nie ma zastosowania w masażu (nie daje poślizgu). Z tych samych przyczyn nie nadaje się dla cery tłustej.
Z pestek winogron – pięknie pachnie, zawiera naturalne filtry UV i sporą dawkę antyoksydantów. Przydatny w pielęgnacji cery dojrzałej, gdyż opóźnia procesy starzenia, wygładza, ujędrnia i stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Dzięki bardzo lekkiej konsystencji sprawdzi się również w pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej.
Z awokado – należy do najlepiej nawilżających olejów: bardzo dobrze wiąże wodę w skórze, dzięki czemu nie ma ryzyka przesuszenia (jakie występuje przy innych olejach). Silnie natłuszcza, a więc nadaje się do pielęgnacji skóry mocno przesuszonej, delikatnej, wrażliwej, popękanej itp. Sprawdzi się w stosowaniu na szorstkie łokcie lub popękane pięty, a także spierzchnięte usta i dłonie. Ma “ciężką” strukturę bogatą w składniki odżywcze.
Słonecznikowy – nie tylko do smażenia! Ten olej posiada kwas linolowy – składnik o działaniu regenerującym i nawilżającym. Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Można go stosować przy cerze problematycznej, trądzikowej, tłustej i mieszanej. Nie zapycha porów skóry i nie przyczynia się do powstawania zaskórników.
Z pestek moreli – należy do olejów suchych: jest lekki i szybko się wchłania. Świetny do pielęgnacji twarzy, a zwłaszcza jej wrażliwych partii (skóry wokół oczu, ust, dekoltu). Nawilża, zmiękcza, uelastycznia i koi podrażnienia. Nadaje się właściwie dla każdego typu cery, nawet do suchej, podrażnionej, alergicznej oraz do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt.
Z orzechów laskowych – mało popularny w czystej postaci, Możemy znaleźć go w kremach i preparatach do pielęgnacji cery, zwłaszcza dojrzałej – ponieważ zawiera nasycone kwasy tłuszczowe i sporo witaminy E, która odpowiada za młody wygląd skóry. Należy do typu suchego: jest lekki i dobrze się wchłania. Nadaje się do każdego typu cery, także wrażliwej, problematycznej i naczynkowej. Najprędzej mogłaś się z nim spotkać w produktach do opalania – ten olej zawiera bowiem naturalne filtry UV.
Arganowy – pewnie kojarzy Ci się z rytuałami pielęgnacyjnymi rodem z Maroka? I słusznie, bo ten olej pozwala na długo zachować skórę w dobrej kondycji. Dzięki zawartości witaminy E i antyoksydantów jest polecany w profilaktyce anti-age: ujędrnia, nawilża i napina skórę, czyniąc ją jedwabiście gładką. Przeciwdziała rozstępom i ogranicza ich widoczność. Świetnie nadaje się do masażu, a także do pielęgnacji włosów. Jest dosyć lekki i łatwo się wchłania. Nadaje się dla cery dojrzałej, delikatnej i zniszczonej, ale także mieszanej, trądzikowej, a nawet w przypadku leczenia atopowego zapalenia skóry. W drogeriach znajdziesz ogromny wybór produktów z olejem arganowym, począwszy od maseczek, aż po… maskary do rzęs.
Makadamia – popularnie stosowany do masażu, bo daje dobry poślizg i znakomicie wnika w skórę. Zawiera witaminę E oraz B, dzięki którym wzmacnia, regeneruje, uelastycznia i zapobiega rogowaceniu naskórka. Polecany także w pielęgnacji włosów, np. na suche i zniszczone końcówki. Również zawiera naturalne filtry UV.
Kokosowy – ostatnio było o nim bardzo głośno i chyba większośc z nas na włąsnej skórze doceniła już jego zalety. Pięknie pachnie, a przy tym nawilża, wygładza, uelastycznia i koi skórę podrażnioną (a nawet poparzoną). Ma całe mnóstwo zastosowań pielęgnacyjnych, a przy tym trudno się oprzeć, żeby go nie podjadać. Dodaje energii i przyspiesza przemianę materii.
Migdałowy – kolejny olej, w którego zapachu można się zakochać. Świetny do masażu (choć trudno się wchłania) i pielęgnacji cery wrażliwej, skóry cienkiej, delikatnej, okolic oczu itp., a nawet skóry niemowląt. Bogate źródło białka, fantastycznie nawilża i pozostawia skórę jedwabiście gładką i miłą w dotyku. Dobry dla cery suchej.
Masło kakaowe – należy do “cięższych”; na skórze pozostawia delikatny film ochronny, w związku z czym nie jest polecane do cery tłustej i mieszanej (mimo, iż działa antybakteryjnie). Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery wrażliwej i suchej, na spierzchniętą skórę i usta. Przepięknie pachnie, pomaga zachować skórze zdrowy koloryt, jest wodoodporne i blokuje promienie UV, więc podobnie jak olej orzechowy, możesz je spotkać w produktach do opalania. W drogeriach znajdziesz również duży wybór maseł i balsamów do ciała z tym dodatkiem.
Masło shea – popularny składnik kosmetyczny: nawilża, zmiękcza skórę i odżywia. Nie powinno się go nadużywać, bo nie ma zdolności wiązania wody i może przesuszać. Polecany w leczeniu blizn, zgrubień i zrogowaceń, a także w pielęgnacji cery dojrzałej i zmęczonej.
2Robią więcej niż myślisz!

Jeśli chodzi o pielęgnację twarzy, to olej może zastąpić krem (a już najlepszym pomysłem jest stosowanie go naprzemiennie z kremem). Ale nie tylko. Inne cenione w kosmetologi zastosowania naturalnych olejów to między innymi:
- demakijaż i oczyszczanie skóry
- dodatek do kremu
- baza domowych maseczek i peelingów
- pielęgnacja okolic oczu
- ukojenie dla spierzchniętych ust
- odżywka do rzęs
- produkt do pobudzającego masażu twarzy
- SOS na podrażnienia, trądzik, po opalaniu itp.
3Olejować włosy czy nie?

Kosmetyki na bazie olejków rozwiążą większość Twoich problemów z włosami! W drogeriach znajdziesz ogromny wybór olejkowych mgiełek, odżywek, masek i szamponów. Odżywiają, nawilżają, regenerują i pozwalają ujarzmić włosy. Wiele kontrowersji wzbudza zabieg olejowania, czyli nakładania oleju na całą długość włosów (na ciepło bądź na zimno). Ta metoda pielęgnacji była stosowana już w starożytności. Dla najlepszego efektu oleje warto wcierać w lekko wilgotne włosy wieczorem i pozostawiać na całą noc. Oleje wygładzają łuskę włosa i sprawiają, że włosy stają się odżywione, elastyczne, miękkie i lśniące. Popularny mit? Oleje nadają się do włosów suchych i absolutnie nie należy ich nakładać na włosy przetłuszczające się. To nieprawda. Ten sposób regeneracji można stosować przy każdym typie włosów. Przecież i tak po olejowaniu musimy dokładnie umyć głowę. Jednorazowa olejowa maska odżywi włosy i z pewnością nie zwiększy ich skłonności do przetłuszczania. Nie musisz nakładać na włosy “czystego” oleju – możesz zrobić maskę, np. z żółtkiem jajka i odrobiną soku z cytryny. Zadziała podwójnie odżywczo! Ciekawostka: olej z orzecha włoskiego lub drzewa herbacianego będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce z łupieżem. Oliwa z oliwek lub olej z czarnuszki pomogą przeciw wypadaniu włosów. Podobnie jak olej lniany lub jojoba, które dodatkowo stymulują cebulki włosów.
4Działa na ciało

W jaki sposób stosować oleje w pielęgnacji? Możliwości jest naprawdę sporo. Świetnie sprawdzą się między innymi do nawilżania ciała po kąpieli (nakładamy na wilgotną skórę), jako środek na rozstępy, blizny oraz cellulit, jako dodatek do peelingu i do wanny, do łagodzenia podrażnień po opalaniu i depilacji, a także jako naturalny filtr przeciwsłoneczny (tu jednak należy zachować rozwagę). Oleje nadają się również na przesuszone skórki, do moczenia paznokci (działają jak naturalna odżywka) i nawilżenia przesuszonych łokci oraz ust. Większość olejów możemy także z powodzeniem stosować do masażu. Prócz aspektów pielęgnacyjnych zyskujemy także relaks, odprężenie, dobre samopoczucie i przyjemne doznania zmysłowe (większość olejów pięknie pachnie!).
5Jaki olej dla jakiego typu cery?

Zanim zaczniemy naszą pielęgnacyjną przygodę z olejami, należy właściwie określić rodzaj naszej cery i jej problemy, oraz dobrać do niej odpowiedni rodzaj oleju. Możesz wykorzystać naszą ściągę:
- cera sucha i bardzo sucha – olej jojoba, macadamia, z kminku, z awokado, morelowy, migdałowy, z kiełków pszenicy, oliwa z oliwek;
- cera tłusta i mieszana – jojoba, macadamia, arganowy, z orzechów laskowych, z kukurydzy;
- cera wrażliwa – jojoba, migdałowy, z kminku, z dzikiej róży, morelowy, arganowy;
- cera normalna jojoba, macadamia, sezamowy, z dzikiej róży, z orzechów laskowych;
- cera dojrzała – masło shea, olej morelowy, arganowy, z kiełków pszenicy;
- pielęgnacja skóry dziecka – migdałowy, kokosowy, makadamia, słonecznikowy, sezamowy, morelowy, oliwa z oliwek.
6Olejowe SOS

Oleje świetnie sprawdzą się w przypadku leczenia i profilaktyki niektórych problemów zdrowotnych:
- olej z orzechów laskowych pomaga obniżyć ciśnienie;
- olej z awokado – usprawnia pracę układu trawiennego, chroni żołądek i wątrobę, pozytywnie wpływa na pracę mózgu: pamięć i koncentrację;
- olej z orzeszków pini – bogaty w magnez i cynk, działa kojąco na układ nerwowy;
- olej ryżowy – chroni serce, działa antynowotworowo i przeciwgrzybicznie;
- olej z pestek winogron – obniża poziom złego cholesterolu.
7Jak kupić dobry olej?

Jeśli zamierzasz kupić naturalny olej w jego wyborze kieruj się kilkoma ważnymi zasadami. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych niespodzianek (np. kupna oleju nieświeżego lub kiepskiej jakości):
- Gdzie kupować? W aptekach, sklepach zielarskich, sklepach z produktami eko i bio, dobrych drogeriach, na sprawdzonych stronach internetowych. Raczej unikaj olejów z supermarketu (mogą długo leżeć na półce), bazarów i nieznanych witryn internetowych (mogą być niesprawdzonego pochodzenia itp.)
- Niektóre sprawdzone marki to między innymi: OilLove, Etja, Your Natural Side, Organique, Nacomi, Avebio, Bio Logical, Mokosh, Alepia, Planeta Organica.
Najlepsze oleje to nierafinowane, nieoczyszczone, tłoczone na zimno. - Czym różni się olej rafinowany od nierafinowanego? Rafinacja to proces oczyszczania chemicznego, w wyniku którego olej niestety traci część swoich prozdrowotnych właściwości. W zamian za to staje się trwalszy i można do o wiele dłużej przechowywać, dlatego oleje rafinowane są tańsze, popularniejsze i łatwiej dostępne.
- Zawsze sprawdź datę ważności, a w miarę możliwości również datę tłoczenia.
- Nie kupuj olejów, co do których masz podejrzenie, że mogły długo stać w magazynie, na wystawie, były wystawione na działanie promieni słonecznych (np. na bazarze).