foto: Maryna Pleshkun/shutterstock.com

Kiedy myślisz o pielęgnacji olejami, w pierwszym momencie do głowy przychodzi Ci kokosowy, arganowy albo zwykła oliwa z oliwek? Istnieje całe mnóstwo innych naturalnych olejów, których zastosowanie w kosmetyce jest nieprzecenione. Mało które substancje działają na naszą skórę równie odżywczo i dobroczynnie. Jeśli do tej pory nie doceniałaś mocy olejów, uważaj: lektura tego artykułu może odmienić Twoje nawyki pielęgnacyjne o 180 stopni!

Czy wiesz, że pozyskiwane z roślin naturalne oleje należą do najstarszych kosmetyków świata? Walory oliwy z oliwek doceniali już starożytni. W czasach antycznych kojarzona była z wiedzą i bogactwem (być może stąd wciąż spotykane powiedzenie “mieć olej w głowie”). Już sam Homer określał ją mianem “płynnego złota”. Nasi przodkowie się nie mylili. Oliwa (oraz inne naturalne oleje, które człowiek stopniowo nauczył się pozyskiwać) jest niezwykle bogata w cenne składniki odżywcze: zawiera całe mnóstwo przeciwutleniaczy (a więc działa antynowotworowo), flawonoidów (wzmacnia odporność) i cennych dla skóry i włosów witamin (między innymi A, D, K i E – “witaminę młodości”), a także nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz mikroelementów.

Warto je stosować, gdyż mają wielorakie, dobroczynne skutki pielęgnacyjne: głęboko nawilżają i dbają o utrzymanie odpowiedniego poziomu wody, nawet w głębszych warstwach naskórka, ujędrniają, wygładzają i uelastyczniają skórę, napinają ją, wzmacniają, spowalniają procesy starzenia, łagodzą podrażnienia, regenerują, stymulują naskórek do odnowy i tworzą barierę ochronną przeciw szkodliwym czynnikom ze środowiska zewnętrznego. A przy tym są zupełnie naturalne, nie zawierają konserwantów i dodatków chemicznych, raczej nie wywołują podrażnień, nie uczulają. I chyba żaden inny kosmetyk nie daje takiego pola do popisu dla naszej pomysłowości, jeśli chodzi o ilość zastosowań. Jeśli jesteśmy kreatywne, dla samego oleju kokosowego możemy znaleźć nawet kilkadziesiąt rozmaitych zastosowań. A przecież na kokosowym świat się nie kończy! 🙂

Oleje możemy kupić w różnej formie, postaci i konsystencji. Warto znać podział na:

  • oleje suche (schnące) – szybko się wchłaniają, nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze;
  • oleje półsuche – wchłaniają się nieco wolniej i nawet po wchłonięciu pozostawiają tłusty film na powierzchni skóry;
  • oleje tłuste (nieschnące) – nie wchłaniają się w ogóle, pozostawiają wyraźną, tłustą warstwę.

1Nie tylko kokosowy!

foto: alexpro9500/shutterstock.com

W drogeriach, w sieci oraz sklepach z produktami ekologicznymi znajdziesz ogromny wybór olejów. Mają różne właściwości i świetnie radzą sobie z rozmaitymi problemami. Jesteśmy przekonane, że większości z nich jeszcze nie próbowałaś. Stanowią też bardzo częsty dodatek gotowych kosmetyków drogeryjnych, warto więc poznać ich właściwości. Oto najpopularniejsze:

Oliwa z oliwek – nawilża, natłuszcza i regeneruje. Świetnie łagodzi podrażnienia, również np. po oparzeniach słonecznych. Polecana do pielęgnacji paznokci, suchych skórek, zniszczonych końcówek włosów. Ze względu na to, iż nie ma zdolności wiązania wody w skórze, w długotrwałym stosowaniu może lekko przesuszać – polecana jest zwłaszcza do pielęgnacji cery młodej.

Jojoba – to esencja młodości! Dzięki dużej zawartości witaminy E pomaga uelastyczniać skórę, wspiera procesy jej regeneracji, napina i przeciwdziała zmarszczkom. Spotkasz go w kremach do twarzy, maseczkach i preparatach do włosów. Wykazuje także właściwości lecznicze i łagodzące w problemach skórnych. Nadaje się zwłaszcza do cery dojrzałej, lecz także suchej i podrażnionej. Należy do płynnych wosków, a więc nie ma zastosowania w masażu (nie daje poślizgu). Z tych samych przyczyn nie nadaje się dla cery tłustej.

Z pestek winogron – pięknie pachnie, zawiera naturalne filtry UV i sporą dawkę antyoksydantów. Przydatny w pielęgnacji cery dojrzałej, gdyż opóźnia procesy starzenia, wygładza, ujędrnia i stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Dzięki bardzo lekkiej konsystencji sprawdzi się również w pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej.

Z awokado – należy do najlepiej nawilżających olejów: bardzo dobrze wiąże wodę w skórze, dzięki czemu nie ma ryzyka przesuszenia (jakie występuje przy innych olejach). Silnie natłuszcza, a więc nadaje się do pielęgnacji skóry mocno przesuszonej, delikatnej, wrażliwej, popękanej itp. Sprawdzi się w stosowaniu na szorstkie łokcie lub popękane pięty, a także spierzchnięte usta i dłonie. Ma “ciężką” strukturę bogatą w składniki odżywcze.

Słonecznikowy – nie tylko do smażenia! Ten olej posiada kwas linolowy – składnik o działaniu regenerującym i nawilżającym. Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Można go stosować przy cerze problematycznej, trądzikowej, tłustej i mieszanej. Nie zapycha porów skóry i nie przyczynia się do powstawania zaskórników.

Z pestek moreli – należy do olejów suchych: jest lekki i szybko się wchłania. Świetny do pielęgnacji twarzy, a zwłaszcza jej wrażliwych partii (skóry wokół oczu, ust, dekoltu). Nawilża, zmiękcza, uelastycznia i koi podrażnienia. Nadaje się właściwie dla każdego typu cery, nawet do suchej, podrażnionej, alergicznej oraz do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt.

Z orzechów laskowych – mało popularny w czystej postaci, Możemy znaleźć go w kremach i preparatach do pielęgnacji cery, zwłaszcza dojrzałej – ponieważ zawiera nasycone kwasy tłuszczowe i sporo witaminy E, która odpowiada za młody wygląd skóry. Należy do typu suchego: jest lekki i dobrze się wchłania. Nadaje się do każdego typu cery, także wrażliwej, problematycznej i naczynkowej. Najprędzej mogłaś się z nim spotkać w produktach do opalania – ten olej zawiera bowiem naturalne filtry UV.

Arganowy – pewnie kojarzy Ci się z rytuałami pielęgnacyjnymi rodem z Maroka? I słusznie, bo ten olej pozwala na długo zachować skórę w dobrej kondycji. Dzięki zawartości witaminy E i antyoksydantów jest polecany w profilaktyce anti-age: ujędrnia, nawilża i napina skórę, czyniąc ją jedwabiście gładką. Przeciwdziała rozstępom i ogranicza ich widoczność. Świetnie nadaje się do masażu, a także do pielęgnacji włosów. Jest dosyć lekki i łatwo się wchłania. Nadaje się dla cery dojrzałej, delikatnej i zniszczonej, ale także mieszanej, trądzikowej, a nawet w przypadku leczenia atopowego zapalenia skóry. W drogeriach znajdziesz ogromny wybór produktów z olejem arganowym, począwszy od maseczek, aż po… maskary do rzęs.

Makadamia – popularnie stosowany do masażu, bo daje dobry poślizg i znakomicie wnika w skórę. Zawiera witaminę E oraz B, dzięki którym wzmacnia, regeneruje, uelastycznia i zapobiega rogowaceniu naskórka. Polecany także w pielęgnacji włosów, np. na suche i zniszczone końcówki. Również zawiera naturalne filtry UV.

Kokosowy – ostatnio było o nim bardzo głośno i chyba większośc z nas na włąsnej skórze doceniła już jego zalety. Pięknie pachnie, a przy tym nawilża, wygładza, uelastycznia i koi skórę podrażnioną (a nawet poparzoną). Ma całe mnóstwo zastosowań pielęgnacyjnych, a przy tym trudno się oprzeć, żeby go nie podjadać. Dodaje energii i przyspiesza przemianę materii.

Migdałowy – kolejny olej, w którego zapachu można się zakochać. Świetny do masażu (choć trudno się wchłania) i pielęgnacji cery wrażliwej, skóry cienkiej, delikatnej, okolic oczu itp., a nawet skóry niemowląt. Bogate źródło białka, fantastycznie nawilża i pozostawia skórę jedwabiście gładką i miłą w dotyku. Dobry dla cery suchej.

Masło kakaowe – należy do “cięższych”; na skórze pozostawia delikatny film ochronny, w związku z czym nie jest polecane do cery tłustej i mieszanej (mimo, iż działa antybakteryjnie). Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery wrażliwej i suchej, na spierzchniętą skórę i usta. Przepięknie pachnie, pomaga zachować skórze zdrowy koloryt, jest wodoodporne i blokuje promienie UV, więc podobnie jak olej orzechowy, możesz je spotkać w produktach do opalania. W drogeriach znajdziesz również duży wybór maseł i balsamów do ciała z tym dodatkiem.

Masło shea – popularny składnik kosmetyczny: nawilża, zmiękcza skórę i odżywia. Nie powinno się go nadużywać, bo nie ma zdolności wiązania wody i może przesuszać. Polecany w leczeniu blizn, zgrubień i zrogowaceń, a także w pielęgnacji cery dojrzałej i zmęczonej.

2Robią więcej niż myślisz!

foto: TopKatai/shutterstock.com

Jeśli chodzi o pielęgnację twarzy, to olej może zastąpić krem (a już najlepszym pomysłem jest stosowanie go naprzemiennie z kremem). Ale nie tylko. Inne cenione w kosmetologi zastosowania naturalnych olejów to między innymi:

  • demakijaż i oczyszczanie skóry
  • dodatek do kremu
  • baza domowych maseczek i peelingów
  • pielęgnacja okolic oczu
  • ukojenie dla spierzchniętych ust
  • odżywka do rzęs
  • produkt do pobudzającego masażu twarzy
  • SOS na podrażnienia, trądzik, po opalaniu itp.

3Olejować włosy czy nie?

foto: Maryna Pleshkun/shutterstock.com

Kosmetyki na bazie olejków rozwiążą większość Twoich problemów z włosami! W drogeriach znajdziesz ogromny wybór olejkowych mgiełek, odżywek, masek i szamponów. Odżywiają, nawilżają, regenerują i pozwalają ujarzmić włosy. Wiele kontrowersji wzbudza zabieg olejowania, czyli nakładania oleju na całą długość włosów (na ciepło bądź na zimno). Ta metoda pielęgnacji była stosowana już w starożytności. Dla najlepszego efektu oleje warto wcierać w lekko wilgotne włosy wieczorem i pozostawiać na całą noc. Oleje wygładzają łuskę włosa i sprawiają, że włosy stają się odżywione, elastyczne, miękkie i lśniące. Popularny mit? Oleje nadają się do włosów suchych i absolutnie nie należy ich nakładać na włosy przetłuszczające się. To nieprawda. Ten sposób regeneracji można stosować przy każdym typie włosów. Przecież i tak po olejowaniu musimy dokładnie umyć głowę. Jednorazowa olejowa maska odżywi włosy i z pewnością nie zwiększy ich skłonności do przetłuszczania. Nie musisz nakładać na włosy “czystego” oleju – możesz zrobić maskę, np. z żółtkiem jajka  i odrobiną soku z cytryny. Zadziała podwójnie odżywczo! Ciekawostka: olej z orzecha włoskiego lub drzewa herbacianego będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce z łupieżem. Oliwa z oliwek lub olej z czarnuszki pomogą przeciw wypadaniu włosów. Podobnie jak olej lniany lub jojoba, które dodatkowo stymulują cebulki włosów.

4Działa na ciało

foto: Avdeenko/shutterstock.com

W jaki sposób stosować oleje w pielęgnacji? Możliwości jest naprawdę sporo. Świetnie sprawdzą się między innymi do nawilżania ciała po kąpieli (nakładamy na wilgotną skórę), jako środek na rozstępy, blizny oraz cellulit, jako dodatek do peelingu i do wanny, do łagodzenia podrażnień po opalaniu i depilacji, a także jako naturalny filtr przeciwsłoneczny (tu jednak należy zachować rozwagę). Oleje nadają się również na przesuszone skórki, do moczenia paznokci (działają jak naturalna odżywka) i nawilżenia przesuszonych łokci oraz ust. Większość olejów możemy także z powodzeniem stosować do masażu. Prócz aspektów pielęgnacyjnych zyskujemy także relaks, odprężenie, dobre samopoczucie i przyjemne doznania zmysłowe (większość olejów pięknie pachnie!).

5Jaki olej dla jakiego typu cery?

foto: karelnoppe/shutterstock.com

Zanim zaczniemy naszą pielęgnacyjną przygodę z olejami, należy właściwie określić rodzaj naszej cery i jej problemy, oraz dobrać do niej odpowiedni rodzaj oleju. Możesz wykorzystać naszą ściągę:

  • cera sucha i bardzo sucha – olej jojoba, macadamia, z kminku, z awokado, morelowy, migdałowy, z kiełków pszenicy, oliwa z oliwek;
  • cera tłusta i mieszana – jojoba, macadamia, arganowy, z orzechów laskowych, z kukurydzy;
  • cera wrażliwa – jojoba, migdałowy, z kminku, z dzikiej róży, morelowy, arganowy;
  • cera normalna jojoba, macadamia, sezamowy, z dzikiej róży, z orzechów laskowych;
  • cera dojrzała – masło shea, olej morelowy, arganowy, z kiełków pszenicy;
  • pielęgnacja skóry dziecka – migdałowy, kokosowy, makadamia, słonecznikowy, sezamowy, morelowy, oliwa z oliwek.

6Olejowe SOS

foto: Africa Studio/shutterstock.com

Oleje świetnie sprawdzą się w przypadku leczenia i profilaktyki niektórych problemów zdrowotnych:

  • olej z orzechów laskowych pomaga obniżyć ciśnienie;
  • olej z awokado – usprawnia pracę układu trawiennego, chroni żołądek i wątrobę, pozytywnie wpływa na pracę mózgu: pamięć i koncentrację;
  • olej z orzeszków pini – bogaty w magnez i cynk, działa kojąco na układ nerwowy;
  • olej ryżowy – chroni serce, działa antynowotworowo i przeciwgrzybicznie;
  • olej z pestek winogron – obniża poziom złego cholesterolu.

7Jak kupić dobry olej?

foto: Dmitri Ma/shutterstock.com

Jeśli zamierzasz kupić naturalny olej w jego wyborze kieruj się kilkoma ważnymi zasadami. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych niespodzianek (np. kupna oleju nieświeżego lub kiepskiej jakości):

  1. Gdzie kupować? W aptekach, sklepach zielarskich, sklepach z produktami eko i bio, dobrych drogeriach, na sprawdzonych stronach internetowych. Raczej unikaj olejów z supermarketu (mogą długo leżeć na półce), bazarów i nieznanych witryn internetowych (mogą być niesprawdzonego pochodzenia itp.)
  2. Niektóre sprawdzone marki to między innymi: OilLove, Etja, Your Natural Side, Organique, Nacomi, Avebio, Bio Logical, Mokosh, Alepia, Planeta Organica.
    Najlepsze oleje to nierafinowane, nieoczyszczone, tłoczone na zimno.
  3. Czym różni się olej rafinowany od nierafinowanego? Rafinacja to proces oczyszczania chemicznego, w wyniku którego olej niestety traci część swoich prozdrowotnych właściwości. W zamian za to staje się trwalszy i można do o wiele dłużej przechowywać, dlatego oleje rafinowane są tańsze, popularniejsze i łatwiej dostępne.
  4. Zawsze sprawdź datę ważności, a w miarę możliwości również datę tłoczenia.
  5. Nie kupuj olejów, co do których masz podejrzenie, że mogły długo stać w magazynie, na wystawie, były wystawione na działanie promieni słonecznych (np. na bazarze).
Z wykształcenia filolog, uwielbia pisać o tym co ją interesuje. Zabiegana, stale robiąca kilka rzeczy jednocześnie i bałagan, gdziekolwiek się pojawia. Na co dzień pasjonatka nowinek beauty. Lubi testować nowości, zwłaszcza te do makijażu. Ekspertka od szminek, w torebce zawsze ma ich przynajmniej kilka.

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here