Jeśli na co dzień lubisz się malować, z pewnością nie raz zdarzyła Ci się sytuacja, że ulubiony podkład (lub inny kosmetyk) pozostawił brzydką plamę na ubraniu czy tapicerce. Niestety, ślady fluidu lub szminki należą do najłatwiejszych do usunięcia. Ale na wszystko są sposoby! Te zdecydowanie warto znać!

Pierwsza zasada, o której zawsze warto pamiętać (nie tylko w przypadku kosmetyków) – im świeższa plama, tym łatwiej będzie Ci ją usunąć. Gdy więc zdarzy Ci się zabrudzić ubranie, lepiej reaguj natychmiast, zanim plama zdąży całkowicie zaschnąć.

I druga ważna sprawa: jeśli kosmetyk rozlał się na dany materiał, bardzo istotną sprawą jest, aby zebrać jego nadmiar w taki sposób, by resztki produktu nie zostały wtarte w tkaninę. Nie wycieraj więc kosmetyku z dużym naciskiem, ale raczej bardzo delikatnie zbierz nadmiar papierowym ręcznikiem lub wilgotną gąbką. W tym celu możesz użyć również… miękkiego chleba tostowego!

1Plamy z podkładu, pudru, korektora

foto: JAYANNPO/shutterstock.com
  • to dość banalne, ale bardzo możliwe, że dotąd nie przyszło Ci do głowy, że plamy po kosmetykach najlepiej wywabiać tym, czego zazwyczaj stosujemy do usuwania tych produktów z naszej twarzy, czyli płynem micelarnym, tonikiem, olejkiem lub chusteczkami do demakijażu – każdy z tych produktów ma skład, który rozpuszcza kosmetyki kolorowe, a zarazem jest delikatny dla materiału
  • świetnym wywabiaczem plam z podkładu jest naturalny olejek eukaliptusowy – polej nim plamę i pozostaw na chwilę, a następnie normalnie upierz
  • z pomocą może przyjść również zwykły olej kokosowy!
  • zabrudzenia po kosmetykach do makijażu na białym materiale lekko zwilż i posyp sodą kuchenną – pozostaw na około godzinę: zadziała jak naturalny odplamiacz
  • plamy po kosmetyku na bawełnie, wiskozie lub tkaninach lnianych można delikatnie przetrzeć wacikiem nasączonym w alkoholu (spirytusie, wodzie po goleniu) – pamiętaj jednak, by nie wcierać plamy, ale raczej lekko ją “stemplować” wacikiem

2Plamy ze szminki

foto: Picsfive/shutterstock.com
  • w zaplamione szminką miejsce wetrzyj trochę mydła lub płynu do mycia naczyń: pocieraj materiał, aż plama stanie się mało widoczna i upierz jak zwykle
  • szminkę z ubrań bawełnianych usuniesz łatwo, jeśli wcześniej zwilżysz plamę alkoholem

3Plamy po kredce do oczu lub tuszu do rzęs

foto: vipman/shutterstock.com

Usuniesz je za pomocą roztworu 10-procentowego amoniaku. Pocieraj plamę szmatką zwilżoną w amoniaku, aż przebarwienie ustąpi, a następnie upierz ubranie jak zwykle.

4Plamy z lakieru do paznokci

foto: Karana/shutterstock.com

Znikną, gdy przetrzesz je w roztworze acetonu (3%). Zwilż nim szmatkę i delikatnie dociskaj do plamy, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

Uwaga! Pamiętaj, że roztwory amoniaku i acetonu to silne środki chemiczne. Zanim przystąpisz do wywabiania plamy z ich użyciem, sprawdź najpierw, jak działają na materiał. Najlepiej przeprowadź test na małym fragmencie materiału w mało widocznym miejscu – np. na wewnętrznej podszewce itp.

5Plamy po kremie do opalania

foto: Jirsak/shutterstock.com

Posyp zaplamione miejsce mąką ziemniaczaną, a po kilku minutach wyczesz delikatnie szczotką i wypierz ubranie jak zwykle. Możesz również wywabić plamę za pomocą pasty przygotowanej z łyżeczki sody kuchennej i odrobiny wody – ale najpierw przeprowadź test, by upewnić się, że ta mieszanka nie wpływa negatywnie na materiał.

Z wykształcenia filolog, uwielbia pisać o tym co ją interesuje. Zabiegana, stale robiąca kilka rzeczy jednocześnie i bałagan, gdziekolwiek się pojawia. Na co dzień pasjonatka nowinek beauty. Lubi testować nowości, zwłaszcza te do makijażu. Ekspertka od szminek, w torebce zawsze ma ich przynajmniej kilka.

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here