W wypadaniu włosów nie ma nic dziwnego, o ile nie tracisz ich więcej niż około 100 dziennie. Jeśli jednak włosy wypadają garściami i masz wrażenie, że więcej znajduje się ich na szczotce niż na Twojej głowie – masz problem z nadmiernym wypadaniem. Żeby skutecznie przeciwdziałać wypadaniu, musisz najpierw poznać podłoże tej przypadłości. Oto 20 najpopularniejszych czynników odpowiadających za utratę włosów.

Przyczyny mogą być niestety bardzo różnorodne: od naprawdę błahych (za ciasno związujesz włosy gumką) po bardzo poważne (choroba, problemy hormonalne). Zazwyczaj same dość łatwo możemy odnaleźć prawdopodobną przyczynę (wiemy, jaką krzywdę zrobiłyśmy swoim włosom 😉 ). Niestety, zdarza się i tak, że włosów ubywa z dnia na dzień, a my nie mamy pojęcia, jaki może być tego powód. Często wypadanie włosów może iść w parze z innymi objawami, których nie zauważamy, bagatelizujemy lub ze sobą nie kojarzymy. Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości co do przyczyny, najlepiej będzie zasięgnąć porady specjalisty. Koniecznie umów się na wizytę u dermatologa lub trychologa (to lekarz zajmujący się wyłącznie problemami skóry głowy i włosów). Aby postawić diagnozę, konieczne może okazać się wykonanie podstawowych badań (morfologii, poziomu przeciwciał, hormonów tarczycy itp.). Jeśli lekarz wykluczy przyczyny zdrowotne (i wiemy, że prawidłowo się odżywiamy, unikamy stresu itp.), powodów należy upatrywać najprawdopodobniej w niewłaściwej pielęgnacji. Tu również warto sięgnąć po poradę eksperta: fryzjera lub kosmetyczki.

Jeśli nie jesteś pewna, czy ilość włosów, które tracisz przekracza dopuszczalną normę, możesz samodzielnie wykonać mały test. Oddziel jedno pasmo włosów i pociągnij je energicznym ruchem (ale nie szarp brutalnie!). Jeśli ilość włosów, które pozostaną w Twojej dłoni przekracza 8-10, prawdopodobnie masz problem z ich nadmiernym osłabieniem. Ale ten test to nie diagnoza! Nie traktuj go śmiertelnie poważnie, bo liczba włosów może zależeć od wielu czynników indywidualnych, także ich naturalnej gęstości. Co może być przyczyną?

1Zła dieta lub zaburzenia odżywiania

Częstą przyczyną utraty włosów jest niedobór witamin i minerałów, który wynika z niewłaściwej diety. Na kondycji włosów odbija się zwłaszcza niedobór białka. Jedz więcej mięsa, jaj, nabiału oraz ryb. Wartościowe są także orzechy, nasiona, produkty zbożowe i pełnoziarniste. Winowajcą może być także niedobór żelaza (który w skrajnych przypadkach prowadzi do anemii). Produkty bogate w żelazo to między innymi podroby (nerki, wątróbka), buraki, dynia, brokuły i rośliny strączkowe.

2Gwałtowna utrata wagi

Jeśli w ostatnim czasie stosowałaś radykalną dietę lub bardzo gwałtownie schudłaś, niedobory składników odżywczych mogły znacznie pogorszyć kondycję włosów. Koniecznie zbilansuj swoją dietę (patrz wyżej!). Staraj się także unikać gwałtownych wahań wagi.

3Stres i przemęczenie

Czy wiesz, że człowiek może stracić wszystkie włosy w ciągu jednej nocy? To niesłychanie rzadka, ale potwierdzona naukowo reakcja na bardzo silny stres. Sytuacje stresowe nasilają wydzielanie prolaktyny – hormonu, którego nadmiar powoduje między innymi wypadanie włosów (ale również wiele innych poważniejszych problemów! między innymi zaburzenia miesiączkowania i płodności). Stres przyczynia się do ogólnego pogorszenia kondycji całego organizmu, cierpią na tym również włosy.

4Choroba

To oczywiście bardzo szerokie pojęcie, gdyż istnieje wiele chorób, które mogą z początku objawić się wypadaniem włosów. Są to zarówno choroby skórne, jak i zakaźne (a nawet niektóre zaburzenia psychiczne). Do popularnych chorób związanych z utratą włosów należą: łysienie plackowate, toczeń oraz trichotilomania – zaburzenie psychiczne, w którym chory wyrywa swoje włosy (najczęściej nieświadomie). Niektórych chorób nie zdiagnozujesz sama, koniecznie udaj się po poradę do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie.

5Nadczynność lub niedoczynność tarczycy

Prócz wypadających włosów możesz czuć się cały czas ospała (lub przeciwnie, nadmiernie pobudzona). Możesz też zaobserwować nagły wzrost masy ciała, przemęczenie, stres i zaburzenia koncentracji itp. Objawów związanych z nieprawidłową pracą tarczycy może być bardzo wiele. Koniecznie skorzystaj z porady endokrynologa. Nieleczone problemy z tarczycą to nie tylko utrata włosów, ale i wiele poważniejszych powikłań.

6Nadmiar witaminy A

Witaminy są organizmowi potrzebne, ale w nadmiernych ilościach mogą przynosić odwrotne skutki. Uważaj na witaminę A (zwłaszcza, gdy łykasz wiele leków i suplementów diety) – jej nadmiar wpływa na osłabienie mieszków włosowych.

7Niektóre leki

Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym przyjmowania wielu leków. Winowajców należy szukać zwłaszcza pośród preparatów rozrzedzające krew, o wysokiej zawartości witaminy A, do leczenia zapalenia stawów, depresji, chorób serca i nadciśnienia.

8Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to przypadłość, która dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Ten rodzaj łysienia ma podłoże hormonalne i odpowiada za nie hormon androgenowy – dihydrotestosteron, który działa na mieszki włosowe. Charakterystyczny jest tu ubytek włosów na określonych partiach głowy: w kątach czołowych (u mężczyzn, tzw. “zakola”) oraz na szczycie głowy (u kobiet).

9Choroby skóry głowy

Zaliczają się do nich między innymi: grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, a także łupież. Są powodem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak świąd i pieczenie skóry głowy. Osłabienie jej kondycji prowadzi w konsekwencji do utraty włosów.

10Ciąża, menopauza, zaburzenia hormonalne, antykoncepcja hormonalna

Niestety, kobieca gospodarka hormonalna przechodzi czasem trudne chwile, które niekorzystnie odbijają się na naszej urodzie (cerze, włosach, paznokciach). Jeśli niedługo zostaniesz mamą lub jesteś tuż po porodzie, nie dziw się, że włosy wypadają – to spore obciążenie dla organizmu. Również w okresie menopauzy włosy mogą się przerzedzać. I niestety często nie powracają one już do stanu, jakim cieszyłaś się wcześniej. Nie znaczy to oczywiście, że po menopauzie nie możesz zachować pięknych włosów. Być może po prostu konieczna będzie bardziej troskliwa pielęgnacja. Również antykoncepcja hormonalna może (ale nie musi) pogarszać kondycję włosów.

11Za dużo ciepła (suszarki, lokówki, prostownice)

Niestety, nadmiar ciepła poważnie szkodzi włosom. Sprawia, że stają się przesuszone, osłabia się ich struktura, a w konsekwencji dochodzi do pęknięć włókna włosa. Efektem jest nadmierna łamliwość i wypadanie. Aby tego uniknąć, jak najczęściej pozwalaj włosom wysychać w sposób naturalny. Jeśli już suszysz suszarką, zamień gorące powietrze na nieco chłodniejsze. Zrezygnuj z codziennego używania lokówki i prostownicy, pozostawiając je jedynie na specjalne okazje.

12Niewłaściwy sposób czesania

Jeśli zbyt energicznie traktujesz swe włosy przy czesaniu czy wręcz je szarpiesz, nie dziw się, że osłabią się i będą wypadać. Staraj się rozczesywać włosy pasmami. Do czesania stosuj najlepiej szczotkę z naturalnego włosia. Syntetyczne grzebienie lub szczotki o zbyt krótkich i zbyt rzadkich zębach mogą wyrządzić włosom więcej szkody niż pożytku.

13Ciasne upięcia, tapirowanie i ściskanie gumkami

To najczęstsze przyczyny mechanicznych uszkodzeń włosów. Jeśli na co dzień nosisz włosy upięte w ciasny kucyk albo koczek, a dodatkowo używasz gumek i spinek, które ciągną, ściskają i wyrywają włosy, naturalną konsekwencją jest, że będą wypadać. Zamień zwykłe gumki-frotki na elastyczne sprężynki, które równie dobrze trzymają włosy, a nie wyrywają ich w takim stopniu. A najlepiej noś jak najczęściej włosy rozpuszczone lub swobodnie i luźno upięte. Zrezygnuj również z tapirowania włosów: to zabieg, który sprzyja ich nadmiernemu plątaniu się, łamaniu i wyrywaniu.

14Farbowanie włosów i trwała ondulacja

Niestety, chemiczne preparaty, jakich używamy do farbowania i rozjaśniania włosów mogą niszczyć włosy i powodować ich osłabienie. Staraj się wybierać farby sprawdzonych marek i zwracaj uwagę, czy zawierają one np. kompleks odżywczy, dodatek pielęgnującego olejku itp. Warto też stosować specjalnie linie kosmetyków przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych. Po farbowaniu koniecznie nałóż odżywkę wzmacniającą.

15Nadmiar kosmetyków i zabiegów stylizacyjnych

Co za dużo, to niezdrowo. Nadmiar kosmetyków może szkodzić włosom tak samo jak ich brak. Staraj się więc rozważnie aplikować włosom kolejne specyfiki, nie przesadzaj z ilością testowanych nowości. Inwazyjne stylizacje pozostaw sobie raczej na specjalną okazję.

16Zmiana pór roku

Tak samo jak zwierzęta w pewnych okresach roku tracą częściowo sierść, również i nasze włosy mogą być podatne na wypadanie (zwłaszcza wiosną i jesienią). Organizm szykuje się wówczas na zmiany związane z ochłodzeniem lub ociepleniem i przestawia się na nieco inne tryby funkcjonowania. Zwiększony ubytek włosów może być u niektórych z nas czymś normalnym w tym okresie. Choć, oczywiście nie jest to powód, dla którego włosy miałyby wypadać garściami!

17Zatrucie substancjami toksycznymi

Rzadką, ale możliwą przyczyną nagłego wypadania włosów jest zatrucie się w wyniku kontaktu z toksycznymi substancjami, np. talem, rtęcią. Łysienie pojawia się po około 2 tygodniach. Utrata włosów może być niemal całkowita, a ich odrost następuje po około 6-8 tygodniach. Podobne skutki ma również poddanie się chemioterapii lub radioterapii (w przypadku leczenia chorób nowotworowych).

18Winne są geny

Niestety, zdarza się i tak, że rzadkie i słabe włosy z tendencją do wypadania mamy po prostu zapisane w genach. Wówczas należy o nie szczególnie dbać i stosować preparaty stymulujące porost nowych włosów (np. wcierki w skórę głowy).

19Zbyt długie włosy/ dawno nie obcinane końcówki

Kondycja włosów pogarsza się, jeśli zapominamy o regularnym podcinaniu końcówek lub gdy włosy są za długie (bo np. od lat ich nie obcinamy). Jeśli od czasu do czasu zdecydujemy się na nieco krótszą fryzurę, włosy z pewnością odrosną gęstsze i mocniejsze. Będą się też lepiej rozczesywać, a w konsekwencji mniej ich pozostanie na grzebieniu.

20Niewłaściwa pielęgnacja i nieodpowiednie kosmetyki

Niewłaściwa pielęgnacja może przynieść tyle samo szkód co brak pielęgnacji. Pamiętaj, aby stosować kosmetyki przeznaczone do posiadanego przez nas typu włosów i nie wybierać produktów pod wpływem reklamy lub cudzej opinii. To, co sprawdza się u innych, nie koniecznie będzie najlepsze dla nas. Pamiętaj też, by traktować włosy z czułością: nie szarp ich przy czesaniu i przy myciu, delikatnie odciskaj ręcznikiem zamiast gwałtownie wycierać.

Z wykształcenia filolog, uwielbia pisać o tym co ją interesuje. Zabiegana, stale robiąca kilka rzeczy jednocześnie i bałagan, gdziekolwiek się pojawia. Na co dzień pasjonatka nowinek beauty. Lubi testować nowości, zwłaszcza te do makijażu. Ekspertka od szminek, w torebce zawsze ma ich przynajmniej kilka.

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here