Marzysz o zębach jak perełki i uśmiechu, który będzie przyciągał spojrzenia wszystkich? Zadbane, zdrowe i białe zęby są wizytówką każdej kobiety. Przecież na co dzień pokazujesz innym swój uśmiech. A co, jeśli zęby nie są idealnie białe? Istnieje tak samo wiele skutecznych sposobów, jak i mitów na temat wybielania.

Z telewizji i okładek kolorowych czasopism spoglądają na nas nienaganne uśmiechy gwiazd. Idealnie równiutkie, śnieżnobiałe zęby od których bije promienny blask. Nic dziwnego, że taki uśmiech przykuwa uwagę. Tym bardziej nie dziwi fakt, że pożółkłe lub poszarzałe zęby mogą być przyczyną dyskomfortu, a nawet kompleksów. W “normalnym” świecie trudno o zęby białe jak śnieg – ale nie jest to niemożliwe. Wystarczy odpowiednia, regularna pielęgnacja i kilka zasad, o których należy pamiętać. Ważne, aby mieć ograniczone zaufanie do tzw. “domowych metod”, niektóre z nich bowiem mogą bardziej zaszkodzić zębom, niż im pomóc. Zębów nie można wybielać za wszelką cenę. Może bowiem się zdarzyć, że owszem, uzyskamy wymarzony kolor, ale za to poważnie uszkodzimy szkliwo. A to zemści się na zdrowiu naszego uzębienia w niedalekiej przyszłości.

Warto wiedzieć, że wybielanie zębów nie jest żadną nową modą. Uwagę na piękny uśmiech zwracali już starożytni! W dawnych wiekach próbowano uciekać się do naturalnych metod i wybielano zęby np. szorując je popiołem drzewnym, sproszkowanym rogiem jelenia, kredą lub solą. Sposobem, który przetrwał próbę czasu, jest stosowana przez nasze babcie soda oczyszczona.

Oczywiście żadne naturalne metody nie zastąpią profesjonalnego wybielania, jakiemu od czasu do czasu warto poddać się u stomatologa. Wybielania nie można przeprowadzać stale, bo zawsze jest to w pewien sposób zabieg inwazyjny. Jego zbyt częste powtarzanie może prowadzić do osłabienia szkliwa. Warto również uświadomić sobie i zwalczać przyczyny, które sprawiły, że nasz uśmiech nie jest idealnie biały. Może zdarzyć się, że lekko żółtawy odcień zębów jest po prostu naszym naturalnym i wówczas nie sposób bardziej go wybielić.

1Co to znaczy prawidłowa pielęgnacja?

To oczywiście codzienne szczotkowanie zębów rano i wieczorem (ideałem byłoby po każdym posiłku) i regularne stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Możesz być rozczarowana, bo to pewnie tak oczywiste, że spodziewałaś się w tym miejscu innej porady. Warto jednak pamiętać, że to absolutna podstawa, bez której żadne inne sposoby nie mają większego sensu. To zresztą najprostszy i najtańszy sposób na pozbycie się przebarwień. Wybierz więc odpowiednią pastę do zębów (te najlepsze są w stanie rozjaśnić uśmiech o 1-2 tony). Tego typu produkty zawierają specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki rozpuszczające błonkę, która wiąże płytkę nazębną ze szkliwem. Pomocniczo występują w nich także substancje ścierne (np. krzemionka, węglan wapnia), które mechanicznie usuwają osady z powierzchni zębów. Przy wyborze pasty kieruj się  wskaźnikiem ścieralności – RDA (informację znajdziesz na opakowaniu). Nie powinien przekraczać 200, bo może wówczas stanowić zagrożenie dla szkliwa. Z tych samych powodów nie należy używać takich past bez przerwy, ale maksymalnie 2 miesiące. Wybierz także odpowiednią szczoteczkę, która będzie Twoim sprzymierzeńcem w procesie wybielania zębów (dobrze, aby miała gumowe wypustki polerujące). Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji może być także zabieg usuwania kamienia nazębnego u stomatologa. Już samo to może dać widoczne efekty. Kamień można usunąć jedną z trzech metod: mechanicznie, ultradźwiękami lub przez tzw. piaskowanie zębów. Cena zabiegu waha się od ok. 100 do 140 zł.

2Domowe oczyszczanie sodą

Popularny sposób naszych babć sprawdza się po dziś dzień. Soda oczyszczona, którą z pewnością masz w swojej kuchni może działać jak naturalna pasta wybielająca. Po prostu zmieszaj odrobinę sody z wodą, a najlepiej z łyżeczką oleju kokosowego. Możesz także dodać kilka kropel olejku miętowego, który dodatkowo odświeży oddech. Tak przygotowanym specyfikiem wyszczotkuj zęby tak samo jak zwykłą pastą, a następnie wypłucz usta. Powtarzaj czynność codziennie (ale nie dłużej niż ok. 1-2 miesiące!), aż do uzyskania pożądanego efektu.

3Przestrzegaj “białej diety”

Jednym z najczęstszych powodów powstawania przebarwień i osadów na zębach jest nieodpowiednia dieta. Idealnej bieli Twojego uśmiechu szkodzą zwłaszcza produkty bogate w cukry i naturalne (lub sztuczne) barwniki. Należą do nich zwłaszcza: kawa, herbata, coca-cola, soki owocowe i “kolorowe” napoje, sztucznie barwione słodycze, buraki, jagody itp. Częstym powodem przebarwień jest także (a może przede wszystkim) palenie papierosów. Staraj się więc wyeliminować lub w miarę możliwości ograniczyć w swojej diecie produkty, które przebarwiają zęby. Dodatkowym plusem będzie tu również dbanie o zdrową dietę i szczupłą sylwetkę (bo tak się składa, że to, co barwiące jest w większości również tuczące lub niezdrowe). Produktem, który z kolei przyczynia się do wzmocnienia zębów są orzechy. Ich chrupanie pomaga się pozbyć osadów nazębnych.

4Wybielanie chemiczne – nie dla każdego

Chociaż wybielanie chemiczne należy do najskuteczniejszych sposobów, należy pamiętać, że nie jest ono przeznaczone dla osób poniżej 16 roku życia, kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na epilepsję. Również pewne ograniczenia mogą wiązać się z wybielaniem laserowym. Jest to metoda inwazyjna o dość silnym działaniu – po jednorazowym zabiegu laserem uzyskujemy efekt taki, jak po dwutygodniowym używaniu nakładek wybielających. Warto więc przedyskutować z dentystą, czy w naszym konkretnym przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Udowodniono również, że narażanie się na promieniowanie UV, z jakim mamy do czynienia podczas wybielania laserowego, może przyspieszać procesy starzenia się w skórze. Między innymi z tej przyczyny wybielanie powinno być zabiegiem okazyjnym, a nie takim, który wykonujemy stale.

5Uwaga na zęby martwe!

Jeśli masz pojedyncze martwe zęby, pamiętaj że nie poddają się one wybielaniu tak łatwo, jak pozostałe. Prawdopodobnie mogą być w ogóle oporne na wybielanie. Tego typu zęby rozjaśnia się “od wewnątrz” – wprowadzając preparat wybielający do kanałów zęba. Jeśli o nich zapomnimy, efekt wybielania może być nierównomierny. Nie można wybielić również plomb ani koron. Z tej przyczyny po zakończonej kuracji wybielającej konieczna może być ich wymiana na nowe.

6Ostrożnie z naturalnymi sposobami!

W internecie czy kobiecych pismach znajdziemy sporo porad dotyczących domowego wybielania np. przy pomocy soku z soli, soku z cytryny, owoców (truskawek, skórki pomarańczowej) itp. Wprawdzie owoce zawierają kwasy, które mogą mieć działanie wybielające, ale należy pamiętać, że te same kwasy powodują erozję szkliwa, która może w prosty sposób prowadzić do próchnicy. Również sól może spowodować poważne podrażnienia dziąseł i niekorzystnie wpływać na pH jamy ustnej. Sposoby te są mało skuteczne, a na dłuższą metę mogą okazać się przyczyną poważnych szkód. Poza tym owoce zawierają sporo cukrów, które tym bardziej nie są dobroczynne dla zębów.

7Wybielanie węglem

Węgiel paradoksalnie, na przekór swej intensywnie czarnej barwie, posiada właściwości wybielające. Węgiel leczniczy (stosowany popularny jako m.in. lek na biegunkę) możesz kupić w aptece w postaci kapsułek lub tabletek. Do miseczki wsyp zawartość kilku kapsułek (lub pokrusz tabletki) i odrobinę wody w proporcji 1:1 (łyżeczka wody na łyżeczkę węgla). Otrzymaną papkę nakładaj palcem wprost na zęby. Wsmaruj i pozostaw na około 15 min. Następnie opłucz usta wodą i umyj zęby jak zwykle. Powtarzaj zabieg raz dziennie, aż do otrzymania pożądanego efektu.

8Nic na dłuższą metę

Wybielanie zębów (zwłaszcza to przeprowadzone domowymi sposobami, jak np. sodą czy węglem), a także używanie past silnie wybielających nie powinno być stałym nawykiem. Możemy przeprowadzać taki zabieg raz na jakis czas. Efekty skutecznie przeprowadzonego wybielania (w gabinecie) powinny utrzymywać się nawet do dwóch lat. Po tym czasie możemy zabieg powtórzyć. Z domowym wybielaniem nie należy przesadzać, ponieważ istnieje możliwość osłabienia lub nawet poważnej erozji szkliwa, która może prowadzić do ubytków, próchnicy i dalszych przebarwień. Wszystkie metody powinny być więc stosowane z umiarem. Jedyne, czego nie możemy ograniczać, to codzienna dbałość o higienę jamy ustnej.

Z wykształcenia filolog, uwielbia pisać o tym co ją interesuje. Zabiegana, stale robiąca kilka rzeczy jednocześnie i bałagan, gdziekolwiek się pojawia. Na co dzień pasjonatka nowinek beauty. Lubi testować nowości, zwłaszcza te do makijażu. Ekspertka od szminek, w torebce zawsze ma ich przynajmniej kilka.

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here