foto: Vladimir Gjorgiev/shutterstock.com

“Za ciężki” podkład powoduje wypryski. Jeśli podkreślasz oczy, to nie usta – i na odwrót. Należy nakładać najpierw korektor, potem podkład…. – jeśli zgadzasz się z którymś z tych zdań, to niezbity dowód, że powinnaś zweryfikować swoją wiedzę. Być może (podobnie jak blisko 90% Polek) wierzysz w makijażowe mity, które nie pomagają, ale psują Twój makijaż.

1Makijaż powoduje wypryski i niedoskonałości

foto: Kotin/shutterstock.com

Tak. Jeśli nie zmyłaś go dokładnie, nie dbasz o higienę przyborów do makijażu (pędzli, gąbeczek), albo używasz przeterminowanych kosmetyków, które mogą podrażnić skórę. To nie sam podkład (czy inne kosmetyki) są powodem wyprysków, ale właśnie nieprzestrzeganie zasad higieny związanych z nakładaniem i zmywaniem makijażu.

2Korektor powinien być jaśniejszy od podkładu

foto: Arthur Mustafa/Sunflowerr/Shutterstock.com

Tak, jeśli chodzi o korektor pod oczy, który ma rozświetlać cienie. Jeśli zaś masz na myśli korektor na punktowe niedoskonałości, to powinien być on w kolorze idealnie dobranym do odcienia podkładu. Dlaczego? Bo zadaniem korektora jest ujednolicać koloryt cery i maskować niedoskonałości tam, gdzie podkład sobie nie poradził. Zależy Ci więc na jednolitym kolorze, a nie jaśniejszych plamkach na buzi.

3Najpierw korektor, potem podkład

foto: Albina Glisic/shutterstock.com

Prawidłowa kolejność nakładania tych kosmetyków powinna być dokładnie odwrotna. Korektor, jak już wiesz, ma ujednolicać koloryt cery w miejscach, gdzie podkład okazał się być niewystarczający. Jeśli nakładasz najpierw korektor, w większości “ścierasz go” podkładem – to nie ma większego sensu!

4Jeśli użyjesz zalotki po nałożeniu tuszu, rzęsy wypadną

foto: puhhha/shutterstock.com

To kompletna bzdura. Prawidłowe używanie zalotki nie powinno powodować wypadania rzęs. Prawdą natomiast jest, że nie powinno się używać zalotki na wytuszowane rzęsy z zupełnie innego powodu – nacisk zalotki może powodować kruszenie się tuszu do rzęs. W konsekwencji tusz będzie się osypywać i da efekt “misia pandy”.

5Mocny makijaż oczu i ust to wpadka

foto: Daria_Cherry/shutterstock.com

Owszem, popularna zasada mówi, że jeśli w makijażu akcentujemy oko, to usta powinny pozostać neutralne lub tylko delikatnie podkreślone – i odwrotnie: jeśli usta, to nie oko. Wystarczy jednak rzucić okiem na Instagrama i zajrzeć do kobiecych magazynów, aby zauważyć, że ta zasada jest masowo łamana. I rzeczywiście – makijaż ma być przede wszystkim dobrze skomponowaną całością. Jeśli oczy i usta współgrają ze sobą kolorystycznie, a makijaż pasuje zarówno do okazji, jak i typu urody, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podkreślić jedno i drugie.

6Podkład należy nakładać na całą twarz

Niekoniecznie. Zazwyczaj owszem, nakładamy podkład na całą twarz, bo jest to najszybszy i najprostszy sposób ujednolicenia cery. Ale jeśli nie mamy problemu z niedoskonałościami, przebarwieniami i niejednolitym kolorytem cery, nie musimy nakładać podkładu na całą twarz. Czasami wystarczy użyć odrobiny na strefę T (czoło, nos i broda). Możesz również zrezygnować z nakładania podkładu pod oczami – wystarczy odrobina rozświetlającego korektora.

7Pomadę do brwi dobieramy do koloru włosów

foto: marinafrost/shutterstock.com

Jeśli tak robisz, istnieje spore ryzyko, że Twoje brwi wyglądają nienaturalnie. Brwi są bowiem z reguły nieco ciemniejsze niż włosy na głowie. Nie mówiąc już o sytuacjach, gdy mamy włosy farbowane lub rozjaśniane. Nie utrudniaj sobie życia i dobieraj pomadę po prostu do odcienia brwi. Włosy nie mają tu nic do rzeczy.

8Intensywne kolory pomadek nie nadają się na co dzień

foto: Irina Bg/shutterstock.com

Oczywiście istnieją miejsca pracy, w których nie powinno się nosić mocnego makijażu i wyrazistych kolorów. Ale to wyjątki, bo nawet intensywne kolory szminek nie uchodzą dziś za nieeleganckie, pod warunkiem, że pasują do Twojego typu urody. Jeśli do twarzy Ci w fuksjowej, fioletowej czy pomarańczowej szmince, nie ma problemu z noszeniem jej na co dzień. Będzie dobrze wyglądać na tle neutralnego makijażu oczu.

9Szminka powinna być dopasowana do paznokci

foto: Valua Vitaly/shutterstock.com

To kompletny mit, który nie znajduje uzasadnienia we współczesnych trendach, tym bardziej, że nosimy paznokcie bogato zdobione, w wielu różnych wymyślnych kolorach, które niekoniecznie chciałybyśmy mieć na ustach. W tym temacie masz zupełną dowolność – jeśli masz ochotę, możesz dobrać pomadkę do lakieru. Ale równie dobrze możesz zastosować kolory, które zupełnie się ze sobą nie łączą.

10Makijaż na bazie kosmetyków mineralnych jest lepszy od zwykłego

foto: hlphoto/shutterstock.com

Większość kosmetyków ma w swoim składzie pewien dodatek minerałów, a więc wszystkie są w pewnym stopniu mineralne. To, które kosmetyki są dla nas lepsze, zależy od indywidualnych cech naszej skóry i nie jest ogólnie przyjętą regułą.

Z wykształcenia filolog, uwielbia pisać o tym co ją interesuje. Zabiegana, stale robiąca kilka rzeczy jednocześnie i bałagan, gdziekolwiek się pojawia. Na co dzień pasjonatka nowinek beauty. Lubi testować nowości, zwłaszcza te do makijażu. Ekspertka od szminek, w torebce zawsze ma ich przynajmniej kilka.

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here