Ile kobiet, tyle patentów. Każda z nas ma swój ulubiony sposób nakładania podkładu i nie da się jednoznacznie powiedzieć, że któryś z nich jest zły, niewłaściwy, nieprawidłowy. Przede wszystkim chodzi o naszą wygodę i jak najlepszy, najbardziej naturalny efekt krycia. Wiele zależy też od samego podkładu — czym innym należy aplikować fluid, czym innym podkład o konsystencji musu, a jeszcze czym innym podkład w kamieniu. Ponadto, poszczególne marki podkładów mogą zachowywać się w odmienny sposób podczas aplikacji różnymi akcesoriami. Tak naprawdę dobór idealnego narzędzia do rozprowadzania bazowych kosmetyków jest wypadkową rodzaju kosmetyku i twoich indywidualnych preferencji. Poniżej prezentujemy trzy sposoby aplikacji podkładu, ich charakterystykę, wady oraz zalety.

1Opuszki palców

Palce to prawdopodobnie ulubione narzędzie nakładania podkładu, zwłaszcza w przypadku osób dopiero rozpoczynających eksperymenty z makijażem. Profesjonalni makijażyści raczej unikają tej metody, bo nie należy ona do najbardziej higienicznych — na dłoniach, nawet tych świeżo umytych, mogą znajdować się bakterie i inne zanieczyszczenia, które nie powinny mieć kontaktu ze skórą twarzy.

Wiele kobiet nakłada podkład palcami, ponieważ twierdzi, że jest to dla nich łatwiejsze niż operowanie pędzlami czy gąbkami. Dłonie zapewniają poczucie lepszego panowania nad aplikowanym kosmetykiem i wydaje się, że są w stanie dokładniej niż sztuczne akcesoria, odmierzyć potrzebne ilości fluidu. Nie jest to niestety prawda — opuszki palców raczej nie są w stanie tak równomiernie rozprowadzić kosmetyku na skórze, jak gąbeczki czy włosie pędzelków. Jest to jednak zdecydowanie najszybszy sposób na wykonanie makijażu, a ponadto delikatnie rozgrzany przez dłonie podkład lepiej stapia się ze skórą. Jeśli więc dla Ciebie jest to najwygodniejszy sposób aplikacji, poniżej prezentujemy kilka makijażowych wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Jest chyba oczywiste, że ta metoda nakładania podkładu sprawdzi się tylko w przypadku preparatów w płynie. Jeśli chodzi o kosmetyki w kamieniu, nie warto nawet próbować, efekty będą katastrofalne. Przed aplikacją fluidu dokładnie umyj ręce mydłem — to absolutna podstawa. Równie starannie wytrzyj je czystym ręcznikiem, bo woda nie współpracuje z fluidem.

Wyciśnij kroplę podkładu na grzbiet dłoni. Standardowo nakładanie rozpoczyna się od środka czoła, stopniowo postępując na zewnątrz twarzy. Nie wcieraj podkładu — lekko go wklepuj. Aby nie pokryć kosmetykiem brwi i włosów, nałóż grubszą warstwę kilka milimetrów przed nimi, a następnie delikatnie go rozprowadź. Po czole przychodzi czas na nos — szczególną uwagę zwróć na jego skrzydełka, bo fluid lubi się tam zbierać. Następnie przejdź do malowania policzków — rozprowadzaj podkład od nosa na zewnątrz twarzy. Na końcu nałóż preparat na brodę i linię żuchwy.

2Pędzle

Pędzle do aplikacji podkładu stanowią cały osobny świat. W ofercie firm kosmetycznych znajdują się tzw. flat topy, czyli pędzelki o płasko ściętym wierzchołku, pędzle puchate i zaokrąglone, płaskie “kocie języczki” czy pędzle dwuwłosiowe, tzw. “skunksy”. Wybierz ten pędzel, który wydaje ci się najwygodniejszy — w końcu chodzi tu przede wszystkim o twój komfort.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem swojego pierwszego pędzla do podkładu (zajrzyj na nasz osobny artykuł na ten temat), zwróć uwagę na flat top. Za pomocą tego rodzaju pędzelka wykonuje się tzw. stemplowanie — nakłada się fluid poprzez delikatne wklepywanie go w skórę. W przypadku pędzli okrągłych, płaskich i dwuwłosiowych, podkład po prostu rozsmarowuje się na twarzy niczym farbę na płótnie. Najbardziej nadają się do tego pędzle zaokrąglone — “kocie języczki”, choć ich kształt może wydawać się bardzo wygodny, mają niestety tendencję do pozostawiania na skórze smug i śladów po włosiu.

Zanim zaczniesz nakładać kosmetyk, bardzo delikatnie spryskaj końce włosia wodą — spowoduje to, że nie pochłonie ono zbyt wiele podkładu. Kroplę fluidu wyciśnij na grzbiet dłoni i maczaj w niej pędzelek. Kolejność pokrywania podkładem poszczególnych części twarzy jest taka sama, jak w przypadku aplikacji palcami. Jeśli rozsmarowujesz podkład, po zakończeniu wykonaj jeszcze delikatne stemplowanie w okolicach, które potrzebują większego krycia.

Nakładanie podkładu za pomocą pędzli, należy do najbardziej wydajnych metod. Syntetyczne włosie, w które wyposażone są pędzle, nie wchłania kosmetyku, a ponadto rozprowadza go na skórze bardzo równomiernie. Aplikowany w ten sposób fluid często tworzy lepsze krycie niż nakładany palcami.

Pamiętaj o regularnym myciu pędzli — nagromadzone na włosiu pozostałości kosmetyków, kurz i sebum są pożywką dla bakterii, które mogą zagrozić również skórze na twojej twarzy.

3Gąbki

Ich największą zaletą jest wielofunkcyjność. Można ich używać zarówno do aplikacji podkładów płynnych, jak i tych w kamieniu. Można stosować je na sucho — krycie jest wtedy większe, lub lekko zwilżone — makijaż zyskuje wówczas łagodniejszy charakter. Poważną wadą gąbek jest natomiast to, że pochłaniają dość duże ilości kosmetyków.

Istnieje kilka rodzajów tych akcesoriów do makijażu. Gąbki lateksowe występują w najróżniejszych kształtach i rozmiarach — masz więc spore pole do manewru w poszukiwaniu takiej, która najbardziej przypadnie ci do gustu. Ten rodzaj gąbek niestety najbardziej pochłania podkład, nie będzie to więc dobry zakup, jeśli poszukujesz ekonomicznych rozwiązań. Żeby nieco ograniczyć chłonność lateksu, przed użyciem dobrze jest namoczyć go w ciepłej wodzie i delikatnie wycisnąć. Za pomocą tego przyboru można nakładać zarówno cienkie, jak i grubsze warstwy podkładu. Aplikuj go albo ruchami stemplującymi — dla lepszego krycia, albo poprzez rozsmarowywanie — uzyskany efekt będzie wtedy delikatniejszy.

Drugi rodzaj gąbki to tzw. Beauty Blender, czyli gąbeczka o kształcie jajka. Przed użyciem również należy ją zwilżyć, dzięki czemu lekko się powiększy i nabierze sprężystości. Jej zaletą jest to, że pochłania kosmetyki w mniejszym stopniu niż lateks i za jej pomocą bardzo łatwo można dozować odpowiednie ilości podkładu. W przypadku tego akcesorium najlepiej sprawdzi się delikatne stemplowanie skóry. Faktura Beauty Blendera przypomina ludzki naskórek, dzięki czemu gąbka ta jest w stanie rozprowadzać fluid w bardzo równomierny sposób. Praktyczny jest również jej kształt — cieńszy koniec może posłużyć do wklepania kosmetyków w bardziej niedostępne miejsca np. do rozprowadzenia korektora pod oczami.

Tak jak w przypadku aplikacji fluidu palcami i pędzelkami, wyciśnij kroplę kosmetyku na grzbiet dłoni i stamtąd nabieraj go gąbką. Zaraz po zakończeniu wykonywania makijażu wypierz gąbeczkę w delikatnym mydle.

Studentka kosmetologii. Paznokciowa maniaczka - codziennie przegląda dziesiątki zdjęć z inspiracjami, a jej dłonie zawsze wyglądają perfekcyjnie. Jej ulubiona pora roku, to lato, wtedy każdą wolną chwilę spędza na świeżym powietrzu jeżdżąc rowerem lub spacerując.

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here