Masz dość nakładania podkładu palcami? Marzysz o bajkowym podkreśleniu oczu, ale nie wiesz czym go wykonać? Chciałabyś stać się właścicielką profesjonalnych pędzli do makijażu, ale właściwie nie wiesz, które powinnaś wybrać i jak ich używać? Podpowiemy ci jak dokonać wyboru, jakie pędzelki nadają się dla początkujących i w jaki sposób wykonywać makijaż za ich pomocą.


Do najbardziej cenionych przez zawodowych makijażystów marek produkujących akcesoria do makijażu należy Hakuro, Zoeva, Kavai czy Inglot. Na uwagę zasługują też produkty firmy Maestro czy Sephora. Pędzle do makijażu występują w­ przygotowanych przez producentów zestawach, ale można też kupić je na sztuki. W przypadku osób dopiero zaczynających swoją przygodę z profesjonalnym makijażem, bardziej korzystna będzie druga opcja. Tego typu komplety są kosztowne, a nie mamy gwarancji, że wszystkie pędzle przypadną nam do gustu i będą przez nas rzeczywiście używane. Lepiej więc dobrać je osobno. Zaprezentowane poniżej podstawowe pędzelki sprawdzą się w większości make-upów, ale uwaga: nie musimy koniecznie zaopatrywać się we wszystkie typy przyborów z zestawienia. Dobierzmy po prostu te, o których sądzimy, że naprawdę poprawią jakość naszego makijażu.

Oczywiście pamiętajmy o regularnym myciu wszystkich pędzli za pomocą delikatnego mydła lub szamponu.

1Pędzel do podkładu

Niewiele kobiet w swoim makijażu pomija nakładanie podkładu, więc przydatny do tego pędzel otworzy naszą listę. Oczywiście, fluidy możemy nakładać palcami lub za pomocą specjalnej gąbki, jednak pędzelek będzie opcją najbardziej higieniczną i najwygodniejszą, pozwalającą na precyzyjną aplikację kosmetyku.

Przede wszystkim należy wybrać pędzel z włosia syntetycznego, gdyż nie pochłania on podkładu w takim stopniu jak włosie naturalne i oczywiście jest bardziej ekologiczny. Aby dobrze nabierały i rozprowadzały kosmetyk, pędzelki do fluidów powinny być dość grube, puszyste, zbite i gęste. Do wyboru mamy dwa ich rodzaje, w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Flat Top to pędzel puchaty, ale o równo przyciętym, płaskim wierzchołku. Za jego pomocą wykonujemy stemplowanie tzn. delikatnie wciskamy podkład miejsce przy miejscu aż do pokrycia całej twarzy. Uzyskamy w ten sposób nieco grubszą warstwę niż przy rozsmarowywaniu, powierzchnia makijażu będzie bardziej równomierna, a niedoskonałości lepiej ukryte. Warto tu wypróbować pędzle H50 i H50s marki Hakuro.

Drugi typ pędzla do podkładu to tzw. kabuki — pędzel gruby i okrągły, o włosiu bardziej elastycznym od tego, który posiada Flat Top. Przy jego pomocy podkład zostaje bardziej rozsmarowany niż wklepany, warstwa nałożonego kosmetyku jest nieco cieńsza, a makijaż zyskuje delikatniejsze wykończenie. W tym przypadku skorzystać możemy z pędzelka kabuki nr 47 marki Sephora.

2Pędzel do pudru

Pędzelki do pudru są największe, najbardziej gęste i puszyste ze wszystkich tego typu akcesoriów. Ich funkcją jest delikatne oprószenie skóry kosmetykiem, bez tworzenia efektu maski. W celu nałożenia pudru wybieramy więc pędzle okrągłe, miękkie, o gęstym, elastycznym włosiu. Odpowiedni będzie na przykład Hakuro H55 i duży pędzel marki Kyllis.

3Pędzel do brązera, różu i rozświetlacza

Możemy rzecz jasna kupić osobne pędzelki do nakładania każdego z tych trzech kosmetyków, ale po co niepotrzebnie wydawać pieniądze? Znakomicie sprawdzi się jeden odpowiednio dobrany, wielofunkcyjny, dość puszysty pędzel. Jego włosie powinno być naturalne, kształt delikatnie spłaszczony, a wierzchołek ścięty ukośnie. Płaską stroną nakładamy róż, brązer aplikujemy ściętym brzegiem, a rozświetlacz najdłuższym bokiem. H21 Hakuro może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli zależy nam tylko na nakładaniu brązera, wybierzmy pędzel miękki, lekko zaokrąglony i nieco węższy na końcu. Bok posłuży nam do nakładania kosmetyku, wierzchołek zaś do jego roztarcia. Odpowiedni będzie pędzelek Hakuro H15.

4Pędzel do cieni

Podobnie jak w przypadku podkładu mamy tu do wyboru dwa rodzaje pędzelków. Są one oczywiście o wiele mniejsze niż te do pudru czy fluidu. Pierwszy z nich to pędzel do blendowania, który kształtem przypomina kulkę — zgodnie z tym, co podpowiada nam intuicja, płaska strona służy do nakładania kosmetyku, a zaokrąglony, puszysty szczyt do jego roztarcia. Warto zwrócić uwagę na pędzelki H69 marki Hakuro, a gdy chcemy by cień był nałożony delikatnie i subtelnie, możemy skorzystać z trochę większego i bardziej puszystego pędzla Zoeva 228 Lux Crease.

Drugi rodzaj pędzelków do cieni, to pędzle precyzyjne. Są one naprawdę małe, o sztywnym, krótkim, dość twardym włosiu umożliwiającym dokładne nakładanie niewielkich ilości kosmetyków. Szczyt pędzelka tego typu jest delikatnie zaostrzony i wydłużony. Za ich pomocą możemy rozetrzeć kosmetyk, narysować linię eyelinerem czy nałożyć odrobinę rozświetlacza w kąciku oka. Możemy zwrócić uwagę na pędzelki Zoeva 240 Luxe Petit Pencil czy H76 Hakuro.

5Pędzel do brwi

Ostatnimi czasy modne stały się wyraziste, ciemne i dość grube brwi, wobec czego właścicielki tych mniej bujnych zmuszone zostały do ich stylizacji. Najlepiej zrobić to właśnie przy pomocy pędzelka, który zapewni delikatny, naturalny efekt, bez ryzyka, że będziemy wyglądały jak gwiazdy starego kina.

Do wymodelowania brwi najbardziej odpowiedni będzie pędzelek o włosiu przyciętym ukośnie. Powinien on być niezbyt duży, o krótkich i dosyć sztywnych włoskach. Możemy go wykorzystać również do rysowania kresek eyelinerem. Pomocny może okazać się Maestro 660 rozmiar 6, lub H85 Hakuro.

mm
Studentka kosmetologii. Paznokciowa maniaczka - codziennie przegląda dziesiątki zdjęć z inspiracjami, a jej dłonie zawsze wyglądają perfekcyjnie. Jej ulubiona pora roku, to lato, wtedy każdą wolną chwilę spędza na świeżym powietrzu jeżdżąc rowerem lub spacerując.

SKOMENTUJ