Salon salonowi nierówny. I nie chodzi tu tylko o ceny, ale przede wszystkim o poziom świadczonych usług. Zanim więc wybierzesz się na salony i powierzysz swoje włosy nożyczkom fryzjera, upewnij się, że masz do czynienia z profesjonalistą, a jego miejsce pracy spełnia konieczne normy i jest dostosowane do potrzeb klientów. Nie daj się nabrać, bo możesz potem żałować wyboru.

Wizyta w salonie fryzjerskim powinna być miłym przeżyciem, które może poprawić humor i będzie początkiem pozytywnej zmiany w naszym wyglądzie. Niestety, może się zdarzyć wręcz przeciwnie. Bywa, że o wizycie chciałybyśmy jak najszybciej zapomnieć, a jej efekty musimy natychmiast poprawić w innym salonie, bo nie możemy z nimi normalnie pokazać się na ulicy. To sytuacja nie aż tak rzadka, jak mogłoby się wydawać. Nie daj się nabrać amatorom, którzy usiłują pozować na profesjonalistów. Oczywiście dobry salon fryzjerski to pojęcie względne – wystarczy sprawdzić w internecie, aby przekonać się, że o jednym miejscu można usłyszeć skrajnie różne opinie. Wszystko zależy oczywiście od naszych oczekiwań. Są jednak rzeczy, które powinny być bezwzględnie przestrzegane. Jeśli wybierzesz nieodpowiedni salon, możesz nie tylko trwale zniszczyć swoje włosy, ale nawet ryzykować zdrowiem. A już na pewno wyrzucisz pieniądze w błoto i stracisz dobry humor. Zobacz, na co koniecznie należy zwrócić uwagę, zanim zasiądziesz w fotelu.

1Czystość przede wszystkim!

Ten punkt wydaje się sprawą oczywistą i absolutnie priorytetową. Salon fryzjerski jest miejscem, od którego mamy prawo wymagać bezwzględnej czystości i przestrzegania zasad higieny. Jeśli na podłodze salonu kłębią się niepozamiatane włosy, fryzjerka ma na fartuchu plamy po farbie, a ręcznik, który dostałaś po umyciu głowy, wyraźnie był już używany – uciekaj, gdzie pieprz rośnie! Zwróć uwagę przede wszystkim na czystość przyborów fryzjerskich. Nie powinno być na nich ani jednego włosa. W salonie, w którym nie dezynfekuje się należycie nożyczek, grzebieni i szczotek, możesz zarazić się grzybicą albo złapać zapalenie mieszków włosowych. Możesz być zdziwiona, że wspominamy o tak oczywistych sprawach, ale niestety w Polsce nie brakuje salonów, których właściciele mają ciągle jeszcze luźne podejście do tych zasad.

2Profesjonalne kosmetyki

Fryzjera odwiedzamy również po to, aby od czasu do czasu zatroszczyć się o nasze włosy przy użyciu profesjonalnych kosmetyków. Jeśli widzisz, że fryzjer układa fryzurę przy użyciu pianki czy lakieru z drogerii, nie spodziewaj się, że spotka Cię tu profesjonalna usługa. Dobrej klasy salon nie tylko stawia na specjalistyczne produkty, ale posiada również ich ekspozycję i oferuje klientom możliwość ich zakupu. Fryzjer powinien je także w odpowiedni sposób proponować, na zasadzie fachowej porady i sugestii zakupu, a nie nachalnego wciskania.

3Koloryzacja na wysokim poziomie

Dobry fryzjer samodzielnie przygotowuje mieszanki koloryzujące, odmierza ich składniki za pomocą wagi, używa do tego czystych miseczek i mieszadeł (najlepiej jednorazowych) a także profesjonalnych pędzli do farbowania. Dysponuje oczywiście szeroką gamą barwników i pozwala Ci je dokładnie zobaczyć na specjalnym próbniku (a nie stwierdza “na oko”, że np. farbujemy na ciemny blond – takie stwierdzenie może dla każdego oznaczać trochę co innego). A już zupełnie niedopuszczalne jest farbowanie przy pomocy zwykłych, drogeryjnych farb. To równie dobrze mogłabyś zrobić sama.

4Uwaga na pseudoartystów!

Prawo polskie każdemu zezwala na otwarcie salonu fryzjerskiego. Fryzjer to nie lekarz – może (niestety) przyjmować klientów, nawet jeśli nie legitymuje się stosownym dyplomem. zdarza się więc, że naszymi włosami zajmują się amatorzy, którzy nigdy nie kończyli szkoły w tym kierunku ani nie odbywali stosownych praktyk, a jedynie np. ćwiczyli na znajomych. Działalność pseudostylistów, którzy udają, że wiedzą co robią, może Cię drogo kosztować. Nieumiejętne farbowanie czy prostowanie może nieodwracalnie zniszczyć włosy. Upewnij się więc, że Twój fryzjer wie co robi i ma stosowny dokument, który poświadcza jego umiejętności.

5Mały wywiad środowiskowy

Jeśli na dzień dobry słyszysz pytanie: “jak ścinamy?”, a po swojej krótkiej odpowiedzi jesteś od razu zapraszana na fotel do mycia głowy – prawdopodobnie nie masz do czynienia z profesjonalistą. Fryzjer nie powinien podejmować żadnych działań, jeśli wcześniej nie poświęci Ci swojej uwagi i przynajmniej kilku minut na rozmowę, która pozwoli mu ocenić stan i rodzaj Twoich włosów. Aby odpowiednio dobrać fryzurę, profesjonalista powinien zapytać o to, czym i w jaki sposób pielęgnujesz włosy, jakich używasz kosmetyków, jak je stylizujesz, ile czasu możesz na to poświęcać, czy masz jakieś specjalne problemy z włosami (wypadają? nadmiernie się przetłuszczają? itp.). To zupełnie jak u lekarza – bez takiego krótkiego wywiadu ani rusz. Jeśli zaczynasz mówić o potrzebach swoich włosów, a fryzjer Cię nie słucha lub masz wrażenie, że nie jest tymi informacjami zainteresowany, koniecznie zmień fryzjera!

6Udają, że umieją

Fryzjer nie może bezkrytycznie respektować wszystkich próśb klientki. Jest ekspertem i doradcą w wyborze fryzury, która musi pasować do Twojego typu włosów, przyzwyczajeń, typu urody i charakteru. W końcu to Ty będziesz chodzić po ulicy z jego dziełem na głowie. Ale i w drugą stronę: nie może odradzać Ci fryzury tylko dlatego, że nie potrafi jej wykonać. Niestety zdarza się (same tego doświadczyłyśmy!), że fryzjer przekonuje Cię do swoich umiejętności, zamiast przyznać się, że nie potrafi wykonać tego, o co prosisz. Mimo to podejmuje się zadania i.. robi, co może. Efekty bywają niestety opłakane. A wymarzona fryzura w niczym nie przypomina tej ze zdjęcia, które przyniosłaś ze sobą do salonu. Fryzjer musi mieć pewną rękę i przekonanie do tego, co robi! Nie jesteś jego królikiem doświadczalnym, nie pozwól więc testować na sobie czegoś, czego w życiu nie robił!

7Szewc bez butów chodzi

A fryzjer bez (porządnej) fryzury. Zanim oddasz mu swoją głową, rzuć najpierw okiem na to, co sam nosi na głowie. Jeśli fryzjerka ma odrosty, albo włosy niechlujnie związane w kucyk, raczej nie spodziewaj się, że będzie profesjonalnym doradcą i znawcą najnowszych trendów. A już na pewno nie autorytetem w kwestii doboru fryzury. Kto bowiem uwierzy w radę osoby, która sama sobie nie potrafi poradzić z własną głową?

8Z ręki do ręki

Fryzjer jest Twoim przewodnikiem w kwestii stylizacji i pielęgnacji włosów. Jego zadaniem jest sprawienie, abyś czuła się komfortowo i traktowanie Cię z szacunkiem. Powinien też wzbudzać Twoje zaufanie profesjonalnym podejściem. Jeśli w danym salonie omawiałaś fryzurę z konkretnym fryzjerem/fryzjerką, niedopuszczalną sytuacją jest, że ta osoba “przekazuje Cię” w trakcie robienia fryzury w ręce kogoś innego (a nie daj Boże praktykantki!). Powinnaś od początku wiedzieć, kto będzie się Tobą zajmował. Jeśli pani Ania myła Ci włosy, obcinała pani Kasia, a włosy układała już pani Marysia, to nie, nie zostałaś profesjonalnie potraktowana. Takie zajmowanie się klientem z doskoku i na raty jest bardzo lekceważące.

Zdarzyło Ci się trafić na fryzjera, który.. hmm.. delikatnie mówiąc, nie okazał się profesjonalistą? Koniecznie podziel się swoją historią w komentarzu!

Z wykształcenia filolog, uwielbia pisać o tym co ją interesuje. Zabiegana, stale robiąca kilka rzeczy jednocześnie i bałagan, gdziekolwiek się pojawia. Na co dzień pasjonatka nowinek beauty. Lubi testować nowości, zwłaszcza te do makijażu. Ekspertka od szminek, w torebce zawsze ma ich przynajmniej kilka.

1 KOMENTARZ

  1. moja dawna fryzjerka zniszczyła mi włosy..nie są jakieś super proste ale nie są też kręcone są faliste..jak się je zmoczy i przeczesze są płaskie jak deska ale ta się uparła że ona mokrych ciąć nie może i ona musi je wyprostować..teraz włosy nie chcą kompletnie rosnąć..przerzedziła mi je tragicznie 🙁 moje piękne włosy wszyscy mi ich zazdrościli a teraz? sama nie jestem wstanie na nie patrzeć 🙁

SKOMENTUJ

Please enter your comment!
Please enter your name here